Peugeot iOn

Kategoria: Autosegment B
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Peugeot iOn to pierwsze auto francuskiej marki z logo lwa, które wyposażone zostało jedynie w silnik elektryczny. Produkcja modelu iOn uruchomiona została w 2011 roku, zaś pierwowzorem i bliźniaczym modelem jest Mitsubishi i-MIEV oraz Citroen C-Zero.

Peugeot iOn, podobnie jak jego japońsko-francuscy bracia Citroen C-Zero i Mitsubishi i-MiEV, jest produkowany jest w fabryce Mitsubishi w japońskiej Mizushimie. Elektryczny silnik tego małego miejskiego auta umieszczony jest centralnie, a moc na koła tylne przekazywana jest a pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów. Maksymalny zasięg małego Peugeota wynosi około 150 kilometrów, co wynika z zastosowania elektrycznego źródła napędu. Peugeot iOn zasilany jest 88 akumulatorami litowo-jonowymi, które umieszczono pod podłogą. Zastosowanie takiego rozwiązania, pozwoliło obniżyć środek ciężkości auta. Moc maksymalna silnika zastosowanego w Peugeocie iOn i jego braciach Citroenie C-Zero oraz Mitsubishi i-MIEV to 66 KM, zaś maksymalny moment obrotowy wynosi 189 Nm i jest dostępny już przy niskich obrotach.

Peugeot iOn oraz jego krewniacy Citroen C-Zero i Mitsubishi i-MiEV, to auta popularne szczególnie w Kanadzie oraz w USA, gdzie jest duża moda na ekologię i alternatywne źródła napędu, zaś klienci zachęcania są dopłatami państwowymi, jeśli zdecydują o zakupie auta elektrycznego. Na Starym Kontynencie jednak także spotyka się coraz więcej hybryd oraz aut elektrycznych. Aktualnie, z uwagi na wielkość, specyfikę oraz parę jeszcze innych czynników, jedynymi konkurentami rynkowymi Peugeota iOn, są Citroena C-Zero oraz Mitsubishi iMIEV.

W Polsce nowego Peugeota iOn z jedynym dostępnym silnikiem elektrycznym o mocy 67 KM i automatyczną skrzynią biegów, można nabyć za kwotę od 121 770 zł, zaś auto dostępne jest wyłącznie w jednej wersji wyposażenia Active.

Używanych Peugeotów iOn póki co na rynku wtórnym na razie się nie spotyka, gdyż jest to auto produkowane dopiero od 2011 roku, czyli wciąż zupełnie nowe. A przede wszystkim Peugeot iOn nie jest i pewnie nie będzie nigdy popularnym na rynku wtórnym autem, gdyż auta elektryczne są drogie, przez co mało popularne.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27448 )
Array ( [docId] => 27448 )