Renault Thalia

Kategoria: Autosegment B
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Renault Thalia to mały sedan segmentu B, czyli klasy aut małych, produkowany w Turcji na bazie Renault Clio II. Pierwsza Thalia ujrzała światło dzienne w 2001 roku, jako auto nisko budżetowe, będące konkurencją dla Fiata Palio/Albea. Choć Thalia urodą nie grzeszy ma wiele zalet, dzięki którym sprzedaje się od lat dość, także na polskim rynku.

Pierwsza generacja Thalii wytwarzana była w latach 2001-2008, przechodząc w międzyczasie modernizacje m.in. przedniej części nadwozia. Auta pierwszej generacji, szczególnie te z początku produkcji przed face liftingiem, nie są delikatnie mówiąc ładne. Jednak niska cena w połączeniu z ogromnym, 500 litrowym bagażnikiem sprawiła, że w wielu krajach, w tym w Polsce, auto znajdowało nabywców. O 2008 roku oferowana jest dużo ładniejsza Thalia II generacji.

Użytkownicy Renault Thalii chwalą dobry stosunek jakości auta do ceny oraz dobre silniki. Wnętrze ma swoje minusy, jest krótkie i wąskie, w związku z czym miejsca kierowcy i pasażerom trochę brakuje. Auto nadrabia jednak swoje wady niskimi kosztami utrzymania oraz dużym bagażnikiem o pojemności 500 litrów, jakiego nie mają czasem większe auto kompaktowe.

Konkurentami rynkowymi Renault Thalia są takie auta, jak m.in. Fiat Linea, Chevrolet Aveo, VW Polo, Opel Corsa, Ford Fiesta, Seat Ibiza, Peugeot 207 a teraz nowy 208, Citroen C3, Toyota Yaris, Nissan Micra, Skoda Fabia, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Kia Rio oraz Hyundai i20.

Żeby stać się w Polsce właścicielem nowego Renault Thalia w bazowej odmianie Authentique z silnikiem benzynowym 1.2 75 KM trzeba dysponować kwotą 32 800 zł. Lepiej wyposażona wersja Alize z silnikiem jak wyżej, kosztuje 36 200 zł, zaś bogatsza wersja All Inclusive z mocniejszym silnikiem benzynowym 1.6 105 KM 39 700 zł. Podane ceny, to ceny promocyjne i mogą w praktyce różnić się od podanych.

Ceny używanych Renault Thalii zaczynają się od około 4 tys. zł za auta z początku produkcji w 2001 roku. Kwota od 8 do 10 tys. zł pozwolić powinna na zakup zadbanego auta z lat 2004-2006 i nie jest problemem znalezienie auta z polskiego salonu, a nawet od pierwszego właściciela. Thalia I generacji z 2008 roku kosztować będzie ok. 18 tys. zł, zaś II generacja auta jest do kupienia od ok. 20 tys. zł za auta z 2009 roku produkcji.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27432 )
Array ( [docId] => 27432 )