Seat Cordoba

Kategoria: Autosegment B
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Seat Cordoba to mały sedan zaliczany do segmentu B, czyli klasy aut małych. Cordoba to w zasadzie odmiana sedan popularnego małego auta, jakim jest Seat Ibiza. Produkcja Cordoby I generacji rozpoczęła się w 1993 roku, zaś w 1999 roku auto przeszło face lifting. Cordoba II oznaczona symbolem 6L, produkowana była jako sedan 4d w latach 2002-2009.

Pierwsza Cordoba z lat 1993-1999 i wersja po face liftingu z lat 1999-2002, wytwarzane były w wersjach sedan 4d i 2d (odmiana zwana coupe) oraz kombi. Cordoba to auto spokrewnione oprócz Ibizy, także z Volkswagenem Polo Classic i Polo Variant z lat 90. XX wieku. Cordoba i Polo Classic produkowane były w tej samej fabryce Seata w Hiszpanii i miały nawet taki sam zestaw wskaźników i kokpit. Rynkowym następcą Cordoby, której produkcja zakończona została w 2009 roku, stał się Seat Ibiza ST, czyli kombi.

Główne zalety Seata Cordoby, to dobre, pewne prowadzenie, korzystne ceny na tle konkurencji, dobra ergonomia oraz łatwa obsługa, dobra wentylacja i ogrzewanie a także pakowny bagażnik liczący 485 litrów, który wydaje się większy niż w niejednym sedanie o dwie klasy większym. A w końcu to tylko mała Ibiza w wersji sedan. Krytykę użytkowników zbiera natomiast twarde resorowanie, bardzo przeciętna jakość wykonania i podatne na zarysowania plastiki, mała ilość miejsca wewnątrz, szczególnie z tyłu oraz słabe wyciszenie. Cordoba, to auto nie pozbawione wad, jednak mające swój charakter.

 

Rynkowi konkurenci Seata Cordoby, to takie auta, jak Renault Thalia, Fiaty Albea i Linea, Volkswagen Polo Classic i Polo Variant, Chevrolet Aveo sedan, Peugeot 206 SW i 207 SW, Skoda Fabia kombi oraz inne auta segmentu B, jak m.in. Fiat Punto Evo/Grande Punto, Kia Picanto, Hyundai Getz i i20 oraz hatchbacki segmentu C.

Ceny używanych Seatów Cordoba 6L z 2003 roku, kształtują się na poziomie 12-16 tys. złotych. Sporo jest aut sprowadzonych, można jednak znaleźć także auta z krajowej sieci sprzedaży. Auta siedmioletnie z 2005 roku wyceniane są na 14-21 tys. złotych, pięciolatki z 2007 roku kosztują 18-27 tys. zł, zaś auto czteroletnie z 2008 roku, to wydatek od 22 do 26 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27447 )
Array ( [docId] => 27447 )