Suzuki Splash

Kategoria: Autosegment B
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Suzuki Splash, to małe miejskie auto zaliczane do segmentu B, które kształtem przypomina minivany. Suzuki Splash zastąpił w 2008 roku w ofercie japońskiego producenta model Wagon R+, którego kuzynem był Opel Agila I generacji. Podobnie jest z nowym modelem Splash, który także posiada bliźniaka w postaci Opla Agili. Splash technicznie bazuje na rozwiązaniach modelu Swift.

Poprzednik Splasha, Suzuki WagonR+, wytwarzany był na Węgrzech w latach 2000-2008. W 2008 roku zadebiutował następca WagonR+, model Splash. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, Suzuki Splash i Opel Agila II, to auta bliźniacze, różniące się niemal detalami. We wnętrzu Splasha siedzi się wygodnie, szczególnie z przodu. Na pochwałę zasługuje bagażnik. Dostęp do niego jest nieco utrudniony, gdyż tylna klapa unosi się na za małą wysokość. Pojemność bagażnika jest jednak całkiem przyzwoita, zaś kształty regularne, a po złożeniu tylnej kanapy powstaje płaska podłoga.

Zalety Suzuki Splash, to według użytkowników modelu dobry stosunek jakości do ceny auta oraz dobry układ jezdny. Minus wskazywany przez użytkowników, to mało precyzyjne skrzynie biegów. Najwięksi rynkowi rywale Suzuki Splash, to m.in.: Opel Agila, Opel Corsa, Renault Clio, Fordy Fiesta Fusiony, Seat Ibiza, Peugeot 207 a teraz nowy 208, Toyota Yaris, Honda Jazz, Skoda Fabia, Fiat Punto Evo/Grande Punto, Suzuki Swift, Kia Rio oraz Hyundai i20.

 

Nowe Suzuki Splash w bazowej odmianie wyposażenia Club z silnikiem benzynowym 1.0 65 KM kosztuje 35 400 zł. Lepiej wyposażona odmiana Comfort z silnikiem benzynowym 1.2 94 KM VVT kosztuje 42 400 zł, zaś z automatem 47 400 zł.

Ceny używanych Suzuki Splash z początków produkcji, czyli z 2008 roku, wahają się od 19 do 24 tys. zł. Za 25-27 tys. zł można kupić Splasha z 2009-2010 roku, przy czym dużo zależy od przebiegu, stanu technicznego, pochodzenia auta i miejsca jego zakupu. W komisach auta są zwykle droższe, ponadto oferowane tam auta często pochodzą z importu i są powypadkowe.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27417 )
Array ( [docId] => 27417 )