Citroen C6

Kategoria: Autosegment E
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 26-07-2012 r.

Citroen C6 to luksusowe auto zaliczane do klasy wyższej średniej, czyli segmentu E. Produkcja Citroena C6 rozpoczęła się w 2005 roku. C6 to flagowy model Citroena, który w ofercie marki zastąpił model XM, wycofany z produkcji w 2000 roku. Choć kształtem model C6 przypomina duże auto z nadwoziem liftback, w rzeczywistości jest to duży sedan o nietypowych kształtach i proporcjach.

Jeśli ktoś marzy o aucie z segmentu E, czyli klasy wyższej średniej, zaś nie chce by jego auto wyglądało jak wszystkie inne, powinien wybrać Citroena C6. To auto zdecydowanie wyróżnia się stylistyką wśród swoich rynkowych konkurentów. Produkcja modelu C6 uruchomiona została w 2005 roku, co pozwoliło francuskiej marce na powrót do segmentu E, gdzie Citroen od 2000 roku nie miał reprezentanta, po wycofaniu z produkcji przestarzałego już wówczas modelu XM.

Do zalet modelu C6, oprócz niestandardowego, wręcz kosmicznego designu, zaliczyć można nieprawdopodobny wręcz komfort jazdy, który zapewnia hydropneumatyczne zawieszenie. Inne plusy C6, to duża ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów oraz doskonałe wyciszenie kabiny. Użytkownicy C6 narzekają na duże zużycie paliwa, wysokie koszty eksploatacji i serwisowania oraz na stosunek jakości do ceny. Główni konkurenci Citroena C6, to: Mercedes klasy E, BMW serii 5, Audi A6, Volvo S80, Lexus GS, Jaguar XF oraz Cadillac CTS.

Ceny używanych Citroenów C6 z początków produkcji, czyli 2006 roku, wahają się od ok. 40 tys. złotych za najtańsze egzemplarze, po nawet blisko 6 tys. złotych za najwyżej wyceniane auta używane. Duża część oferowanych na rynku wtórnym Citroenów C6, została sprowadzona do Polski celem szybkiego zarobku przez indywidualnych importerów. Pamiętajmy o tym poszukując używanego Citroena C6, gdyż jest to auto skomplikowane w budowie i serwisowaniu.

Trzyletni Citroen C6 z 2009 roku, potrafi kosztować 60 tys. złotych. Jednak najwyżej wyceniane egzemplarze kosztują nawet ponad 120 tys. złotych. Te droższe, to z reguły zadbane auta z krajowej sieci sprzedaży francuskiej marki, z udokumentowanym przebiegiem i nierzadko sprzedawane przez dealerów Citroena.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27552 )
Array ( [docId] => 27552 )