Opel Omega

Kategoria: Autosegment E
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Opel Omega to oferta dla osób poszukujących dużego, wygodnego i pakownego auta, za niewielkie pieniądze. Model Omega zaliczany jest wprawdzie do klasy wyższej średniej, czyli segmentu E, jednak nie jest autem tej klasy, co np. BMW serii 5. Produkcja Omegi ruszyła w 1986 roku, zaś produkcja Omegi II zakończyła się w 2004 roku.

Opel Omega pierwszej generacji zaprezentowany został w 1986 roku i po modernizacjach wytwarzano go do 1994 roku. Opel Omega I w 1987 roku otrzymał zaszczytny tytuł Samochodu Roku. W 1994 roku zadebiutowała kompletnie nowa, dużo większa i bardziej atrakcyjna stylistycznie, Omega drugiej generacji, podobnie jak poprzednik, dostępna jako sedan i kombi. Jako następcę modelu Omega, uważa się Opla Signum, bazującego na Vectrze C.

Zalety Opla Omegi to duża podaż aut na rynku wtórnym, w przeróżnych konfiguracjach wyposażeniowo-silnikowych, z nadwoziem sedan lub kombi. Omega za przyzwoitą cenę oferuje dużą ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów, dobre właściwości jezdne oraz wysoki poziom bezpieczeństwa biernego. Minusem Omegi jest wysokie zużycie paliwa, mało wydajna wentylacja i ogrzewanie oraz problemy z korozją. Koszty użytkowania auta są jednak porównywalne z mniejszym modelem Vectra.

Konkurenci rynkowi Opla Omegi, to auta klasy wyższej średniej, czyli segmentu E, jak m.in. Mercedes E klasa, BMW serii 5, Audi A6 i Volvo S80 I. W praktyce jednak Omega rywalizuje na rynku z autami niższego segmentu D, takimi jak Volkswagen Passat, Opel Vectra, Ford Mondeo, Toyota Avensis, Honda Accord, Nissan Primera, Alfa Romeo 166, Citroen C5, Peugeot 406 i Renault Laguna.

Ceny używanych Opli Omega II z 1998 roku, wahają się od 3 do nawet 10 tys. złotych. Duża część Opli Omega oferowanych na rynku wtórnym, została sprowadzona przez indywidualnych importerów. Takie auta często były wykorzystywane w krajach europejskich jako taksówki. Używane, leciwe Omegi mają więc zwykle ogromne przebiegi, a ponadto mogą mieć za sobą powypadkową przeszłość i fałszowaną historię.

Opel Omega z 2002 roku, to w zależności od przebiegu i stanu technicznego auta, wydatek od 6 do 18 tys. złotych, zaś dziewięcioletnie egzemplarze z ostatnich lat produkcji modelu w 2003 roku, wyceniane są na 7 do 17 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27559 )
Array ( [docId] => 27559 )