Jak zorganizować dziecku miejsce do nauki i odrabiania lekcji

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 14-09-2012 r.

Kiedy nasze dziecko idzie do szkoły, pokój dziecięcy zyskuje nową funkcję – oprócz miejsca do zabawy musi w nim powstać kącik do nauki. Prawidłowo zaaranżowane miejsce do nauki w domu może zapobiec wadom wzroku i postawy. Aby stworzyć dziecku odpowiednie warunki do lepszego skoncentrowania się na nauce, warto zapoznać się z podstawowymi regułami urządzania miejsca pracy.

Biurko dla dziecka

Podstawowy mebel do pracy nie powinien być zbyt masywny. Biurko musi być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i wygodne.

Dobrym rozwiązaniem będzie blat umieszczony na regulowanych nóżkach. Blat powinien być możliwie jak największy, aby można było przy nim swobodnie nie tylko pisać i rysować, ale też żeby było gdzie odłożyć rzeczy (książki, zeszyty), które za moment będą znów potrzebne. Jeżeli w jednym pokoju musi uczyć się dwoje dzieci, to zamiast dwóch oddzielnych biurek, można w nim umieścić jeden dłuższy blat. Regulowana wysokość i kąt nachylenia blatu pozwoli dopasować miejsce pracy do zmieniającego się wzrostu dziecka.

Szafki i regały na wszystkie potrzebne do nauki akcesoria, powinny być zlokalizowane w pobliżu biurka. Dzięki temu blat będzie uporządkowany, a dziecko uniknie rozpraszania uwagi, podczas wstawania od biurka.

Uzupełnieniem może być tablica korkowa lub magnetyczna, na której dzieci mogą umieścić plan lekcji, notatki czy nowo poznane słówka do nauki języka obcego.

Oświetlenie

Dziecko podczas pracy nie powinno zasłaniać sobie światła. Dla dziecka praworęcznego, okno powinno znajdować się po lewej stronie biurka, a dla dziecka leworęcznego po stronie prawej.

W roli oświetlenia sztucznego najlepiej sprawdzają się stołowe lampki z regulowanym ramieniem. Zalecane jest także, aby w czasie pracy włączone było również ogólne oświetlenie pokoju. Do czytania światło powinno padać zza pleców.

Komputer

Monitor powinien być ustawiony na wprost siedzącego dziecka, w odległości wyprostowanej ręki. Górna krawędź powinna znajdować się na linii wzroku, tak aby szyja dziecka nie była wygięta. Ważne jest, aby dzięki odpowiedniemu ustawieniu praca przy komputerze nie wymuszała skrętu tułowia.

Krzesło dla dziecka

Odpowiedni fotel na kółkach, najlepiej z podłokietnikami zapewni dziecku odpowiednią pozycję przy biurku. Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości oraz głębokości oparcia. Siedzące przy nim dziecko, powinno mieć nogi zgięte w kolanach i stawach biodrowych pod kątem prostym, oparcie powinno podpierać dolną część pleców.

Dzięki prawidłowej pozycji, odpowiednio dotleniony mózg ułatwia koncentrację.

Warto także pamiętać o odpowiedniej temperaturze i cyrkulacji powierza w pokoju, w którym uczy się dziecko. Bardzo ważne są przerwy w trakcie nauki, najlepiej na krótkie ćwiczenia. Należy także zwrócić uwagę, aby wszystkie czynniki rozpraszające dziecko (telewizor, muzyka, bawiące się w pobliżu rodzeństwo czy głośne rozmowy), zostały w miarę możliwości wyeliminowane.

Na początku wprowadzone zasady i nowa sytuacja mogą być dla dziecka trudne do opanowania. Z czasem jednak dziecko przekona się samo, że pomogą mu one szybciej i sprawniej odrabiać lekcje i efektywniej się uczyć.


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 27852 )
Array ( [docId] => 27852 )