Jak przekonać Twoje dziecko do nauki języków obcych

Autor: Dyr Wojciech
Data: 06-07-2012 r.

Znajomość języków obcych jest nieodzowna w zdobyciu dobrej pracy, pomaga przetrwać za granicą czy poruszać się swobodnie podczas zagranicznych wojaży. Każdy z nas pragnie znać choć jeden język obcy w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Do nauki trudno jest jednak zachęcić dorosłych, nie wspominając już o dzieciach, które nie zdają sobie często sprawy, jak ważna to umiejętność!

Pokaż dziecku, że nauka może być zabawą

Zabawa to proste, ale często niedoceniane przez rodziców narzędzie, które skutecznie pomoże przekonać Twoje dziecko do aktywnej nauki. Wybierz taką formę pracy z językiem, która najbardziej odpowiada Twojemu dziecku.

Sprawdź, jak reaguje ono na nauczyciela i nie obawiaj się poprosić lektora o możliwość uczestnictwa w pierwszych zajęciach. Przekonasz się dzięki temu, czy umie on zaciekawić i zachęcić do pracy malucha także poza zajęciami. Poznasz nastawienie swojego dziecka do języka, co szczególnie ważne w pierwszej fazie nauki. Nauka trwa zwykle kilka lat, a utrwalona na początku niechęć będzie ją utrudniać i wydłużać.

Oglądaj z dzieckiem telewizję w oryginalnej wersji językowej

Niestety sieci telewizji kablowej bardzo ułatwiają nam życie i coraz mniej można znaleźć programów w oryginalnej wersji językowej. Są one nieocenione w poznawaniu języka obcego w całym jego bogactwie i prawie nieograniczonym zakresie.

Zacznij od programów, którymi Twoje dziecko interesuje się, oglądając telewizję po polsku. Programy na początku oglądaj razem z nim. Jeśli nie znasz języka, którego uczy się Twoja pociecha, może Ci ona wyjaśnić o czym jest program. W ten sposób uaktywnisz jej znajomość języka i pokażesz, że może zrobić z niego praktyczny użytek

Wyślij dziecko na wakacje za granicą

Zorganizuj dziecku wakacje w kraju, w którym mówi się językiem, którego uczy się Twoje dziecko. To najbardziej aktywna forma nauki. Wyjeżdżając za granicę Twoje dziecko pozna rówieśników, z którymi nie będzie mogło się porozumieć po polsku.

 

Idąc do sklepu szybko przekona się, jak ważna jest znajomość języka za granicą. Taki wyjazd zaowocuje wzrostem motywacji do nauki, da chęć do włożenia większego wysiłku, co z pewnością przełoży się na efektywność pracy nad doskonaleniem umiejętności językowych.

Nauka języka to proces

Pamiętaj, że języka Twoje dziecko nie nauczy się z dnia na dzień. Będzie to trwało kilka lat i mogą się zdarzyć okresy mniejszych postępów w pracy. Staraj się jednak, żeby w nauce nie pojawiały się zbyt duże przerwy, ponieważ to one najbardziej spowalniają proces nabywania płynności. W nauce języków najbardziej liczy się systematyczność i daje ona najlepsze efekty!

Dyr Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29095 )
Array ( [docId] => 29095 )