Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania?

Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 03-08-2023 r.

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w całym życiu. Niemniej jednak równie ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które będzie chroniło właściciela nieruchomości przed negatywnymi skutkami wypadków losowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ubezpieczeń różniących się nie tylko ceną, ale także zakresem. Czym warto się kierować, wybierając ubezpieczenie mieszkania i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Posiadanie ubezpieczenia mieszkania z reguły nie ma charakteru obligatoryjnego. Obowiązek ten nałożony jest najczęściej na kredytobiorców, którzy chcąc uzyskać kredyt hipoteczny, taką polisę muszą posiadać. Niezależnie jednak od sytuacji warto posiadać taką polisę. Stanowi ona bowiem pewną poduszkę bezpieczeństwa i zabezpieczenie finansowe na wypadek wystąpienia sytuacji losowych jak np. włamanie, kradzież czy często zdarzające się zalanie sąsiada.

Ubezpieczenie mieszkania zapewnia ubezpieczonemu dostęp do świadczeń w przypadku wystąpienia zdarzenia nie z jego winy jak np. pożar, przepięcie czy awaria. W takim przypadku polisa mieszkaniowa pokryje koszty zniszczeń w zakresie, w jakim obowiązuje ochrona (określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Cena ubezpieczenia mieszkania z reguły nie jest wysoka, a pozwala właścicielowi czuć się bezpiecznie zwłaszcza pod kątem finansowym.

Przedmiot i zakres ubezpieczenia mieszkania

Ten rodzaj ubezpieczenia jest ubezpieczeniem majątkowym. Mówiąc o ubezpieczeniu mieszkania, warto rozdzielić je na dwa elementy, do których należą:

- mury razem z elementami stałymi,

- ruchomości domowe.

Do murów oraz elementów stałych zalicza się wszystkie elementy, które znajdują się zarówno w budynku, jak i na zewnątrz pod warunkiem, że są przytwierdzone do niego na stałe. Mówiąc bardziej szczegółowo, zalicza się do nich np. mury, panele, płytki, podłogi, kaloryfery, instalacje, a także zabudowane szafy i kuchnie. Natomiast do ruchomości domowych zaliczyć należy wszystkie elementy ruchome znajdujące się w mieszkaniu jak np. rzeczy osobiste, sprzęt AGD i RTV oraz meble.

O tym, co ma swoim zakresem objąć polisa ubezpieczenia mieszkania decyduje się na etapie podpisywania umowy. Najtańsze i najprostsze ubezpieczenia obejmują najczęściej tylko mury oraz elementy stałe. Zakres ubezpieczenia można kształtować dowolnie i ponosząc wyższą składkę, można ubezpieczyć także np. kosztowne ruchomości.

Zakres ubezpieczenia warto dopasować także do kondygnacji mieszkania. Właściciele nieruchomości znajdujących się na pierwszym piętrze, w szczególności powinni zadbać o ubezpieczenie chroniące przed powodzią czy włamaniem i kradzieżą. Mieszkańcy pięter środkowych powinni zwrócić uwagę na objęcie zakresem ubezpieczenia sytuacji zalania, a właściciele mieszkań na ostatnich piętrach powinni w dużej mierze zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów szkód powstałych na skutek np. wichury, czyli te związane z naruszeniem konstrukcji dachu oraz zalania sąsiada, o którym więcej na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/zalanie-sasiada-i-co-dalej/28.html.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Składki za polisę mieszkaniową nie są z reguły wygórowane. Różnią się one najczęściej od towarzystwa, w którym polisa zostanie wykupiona, od sumy ubezpieczenia oraz od zakresu ochrony, na jaki zdecyduje się ubezpieczający. Najprostsze ubezpieczenia wahają się w granicach od 200 do 300 złotych rocznie. W przypadku szerokiego zakresu ochrony oraz nieruchomości o dużej wartości należy liczyć się z ceną nawet tysiąca złotych w skali całego roku. W celu poznania orientacyjnej ceny ubezpieczenia, które nas interesuje, można sięgnąć po kalkulator ubezpieczenia mieszkania.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie mieszkania?

Zakres ubezpieczenia mieszkania można z reguły swobodnie kształtować. Im większy zakres ryzyk ubezpieczeniowych, które obejmuje umowa, tym należy liczyć się z wyższą ceną ubezpieczenia. Coraz częściej spotyka się tzw. ubezpieczenia all risk, czyli ubezpieczenia od wszystkich ryzyk. Jest to najbardziej rozbudowana i najszersza ochrona majątku i w takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za wszelkie szkody, bardzo często nietypowe i trudne do przewidzenia.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, warto zwrócić uwagę, aby obejmowało ono swoim zakresem takie elementy jak:

- ubezpieczenia od zdarzeń losowych jak np. pożar, powódź, przepięcie, upadek drzew, huragan,

- ubezpieczenie od włamań i kradzieży,

- zabezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,

- ochronę szyb od stłuczenia,

- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (jak np. zalanie sąsiada).

Ubezpieczeniem warto objąć także ewentualne nakłady inwestycyjne jak np. koszty przeprowadzonych remontów.

Przed wyborem odpowiedniego wariantu ubezpieczenia warto zapoznać się dokładnie z OWU, czyli z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Często pomimo tego, że sama polisa będzie miała szeroki zakres i zastosowanie, może ona nie obejmować wszystkich sytuacji pomimo wykupionych w niej ryzyk. Do najczęstszych sytuacji dotyczących wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela zalicza się np. kradzież bez śladów włamania, szkody wyrządzone umyślnie, zalania powstałe na skutek awarii rur (odpowiedzialność zostaje przerzucona na administrację budynku) czy np. powódź, jeśli budynek znajduje się na terenie zalewowym.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43135 )
Array ( [docId] => 43135 )