Jak sterować oświetleniem i ogrzewaniem budynku

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 12-09-2012 r.

W nowoczesnych obiektach, w których można dowolnie i według własnych potrzeb sterować np. oświetleniem, czy też ogrzewaniem, wykorzystywane są tzw. inteligentne systemy zarządzania budynkiem BMS. To bardzo praktyczne i efektywne rozwiązania, które jednocześnie pozwalają użytkownikowi na osiągnięcie sporych oszczędności.

Oczywiście inteligentne systemy zarządzania (ang. Building Management System) mogą zostać rozbudowane o różnego rodzaju funkcje użytkowe. Chodzi przede wszystkim o to, aby w maksymalny sposób wykorzystać nowoczesną technologię w ramach obsługi różnych systemów – oświetleniowych, grzewczych, ale też klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych, czy związanych z ochroną i bezpieczeństwem użytkowników budynku.

Generalnie zasada systemu sterowniczego opiera się na rozlokowaniu różnego rodzaju czujników odpowiedzialnych za działanie poszczególnych urządzeń. Z kolei czujniki są połączone z centralnym mechanizmem, który zarządza – w zależności od potrzeb i parametrów zainstalowanego programu – całością funkcji w ramach konkretnego budynku.

Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie optymalnego komfortu, ale także sporych oszczędności z tytułu automatyzacji procesu zarządzania. Jednym z przykładów może być tutaj funkcja automatycznego sterowania oświetleniem (zarówno wewnątrz budynku, jak i wokół niego), które w zależności od pory dnia, jest uruchamiane bądź wyłączane w określonych godzinach. Cały proces przebiega w oparciu o funkcje programu komputerowego i nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku konieczności utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. W sytuacji gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, sterowniki decydują o jej automatycznym obniżeniu w pomieszczeniach (a wraz z dalszym wzrostem także o uruchomieniu klimatyzacji). Jeżeli temperatura zacznie się obniżać, nastąpi błyskawiczna interwencja systemu zarządzającego, który w odpowiednim momencie włączy ogrzewanie.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35905 )
Array ( [docId] => 35905 )