Jaką wiertarkę wybrać

Autor: Pizoń Grzegorz
Data: 11-04-2012 r.

Prawie w każdym domu potrzeba czasem wywiercić otwór. Bez względu na to, czy będzie to miało związek z powieszaniem szafki, obrazu czy też zrobieniem otworu na kable. Każdy z nas kiedyś spotkał się z tym problemem – jaką wiertarkę wybrać? Oto podpowiedź.

Wkrętarko-wiertarki

Występują zarówno jako zasilane z sieci elektryczne, jak również jako urządzania akumulatorowe.

Ich niewątpliwą zaletą jest mała masa oraz wygoda i uniwersalność. Pozwalają wkręcać śruby oraz wykonywać niewielkie otwory. Z uwagi na niewielką moc nie sprawdzą się w wierceniu w twardych materiałach - takich jak beton na przykład.

Wiertarki

Ich moc to około 600 W. Mamy tu modele dwubiegowe, pozwalające lepiej dopasować prędkość do materiału, w którym wiercimy. Modele wyposażone w udar z powodzeniem radzą sobie ze ścianami. Są najbardziej uniwersalnymi narzędziami. Jedynie wiercenie w „wielkiej płycie” może być problematyczne. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na uchwyt wiertarski. Określa on maksymalną średnicę wiertła, jaką możemy zastosować. Występuje w dwóch typach: z zaciskiem ręcznym (bardziej wygodny) lub zaciskiem z kluczykiem (pewniejszy przy wierceniu z udarem).

Młotowiertarki

Są mniejszymi kuzynami młotów udarowych. Służą do wiercenia w twardych i bardzo twardych ścianach. Często posiadają dodatkowe funkcje kucia. Mogą wykonywać większe otwory niż zwykłe wiertarki udarowe. Zwykle posiadają uchwyty SDS w różnych wersjach.

Przy zakupie wiertarki nie zapomnijmy o wiertłach. Oprócz różnych średnic i długości rozróżnia się je ze względu na materiał do wiercenia, w jakim są przeznaczone. Najbardziej popularne to wiertła do drewna, metalu oraz betonu.

Pamiętajmy również, że cena ma znaczenie. Nie zachęcam do zakupu profesjonalnych narzędzi. Nie polecam również tych najtańszych, bez konkretnej marki. Należy szukać równowagi pomiędzy ceną a jakością. Praca dobrym jakościowo narzędziem oraz właściwie dobranym do zadania powoduje, że wiercenie staje się łatwe i przyjemne. Ta sama zasada dotyczy wierteł.

Pizoń Grzegorz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27854 )
Array ( [docId] => 27854 )