Pielęgnacja stolarki okiennej

Autor: Grześkowiak Janusz
Data: 12-04-2012 r.

Długo wyczekiwana wiosna nadeszła, a wraz z nią generalne porządki w domach i mieszkaniach. Jedną z czynności, która nieodparcie kojarzy się z wiosennymi pracami, jest mycie i konserwacja okien. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji stolarki po zimie.

Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian wytrzymałości dla stolarki okiennej. Mróz, opady śniegu, deszczu i do tego jeszcze sadza, zbierająca się na szybie i zewnętrznej stronie ramy – wszystko to ma niekorzystny wpływ na wygląd i funkcjonowanie okien.

Z tego względu, gdy tylko przyjdą pierwsze wiosenne dni, należy poświęcić stolarce trochę uwagi i przywrócić jej dawną świetność.

Pierwszym krokiem do przywrócenia oknom blasku po zimie jest oczywiście dokładnie umycie szyb i profili. O ile jednak większość z nas bez problemu dobiera odpowiednie środki do czyszczenia szklanej tafli, o tyle w przypadku profili bardzo często sięgamy po niewłaściwe preparaty np. do glazury łazienkowej. Tymczasem w taki sposób można jedynie zaszkodzić oknom - agresywne środki o kwaśnym lub zasadowym odczynie mogą poważnie uszkodzić powłokę antykorozyjną okucia.

Jak zatem szybko i prawidłowo wyczyścić profil po zimie? Na rynku dostępne są specjalne mleczka o neutralnym PH, które nie tylko skutecznie czyszczą profile, ale dodatkowo pozostawiają na oknie warstwę ochronną, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni.

 

Obowiązkowym punktem podczas wiosennej konserwacji stolarki, oprócz umycia ram i szyb, jest również smarowanie specjalnym olejem tych miejsc, w których znajdują się ryglowania. Powinno się to robić przynajmniej raz w roku, a wiosenne porządki są do tego doskonałą okazją. Najbardziej nadaje się do tego olej syntetyczny, który pozostawia powłokę ochronną i zapobiega głośnej pracy okucia. Warto wybrać preparat w poręcznej butelce z aplikatorem – ułatwi to wprowadzenie oleju we właściwe miejsce i prawidłową konserwację okucia.

Grześkowiak Janusz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35396 )
Array ( [docId] => 35396 )