Do czego potrzebna jest kalibracja monitora

Kategoria: Obróbka zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Jeśli czytałeś lub oglądałeś jakieś samouczki dostępne w Internecie dotyczące obróbki zdjęć na pewno natknąłeś się na temat kalibracji monitora. Możliwe, że stwierdziłeś “po co mi to jak na moim monitorze moje zdjęcia dobrze wyglądają”? Muszę Cię zmartwić. Zapewne dobrze Twoje zdjęcia wyglądają tylko na Twoim monitorze.

Czym jest kalibracja monitora

Kalibracja monitora to nic innego jak ustawienie monitora tak, aby poprawnie wyświetlał kolory w stosunku do przyjętych standardów. Regulowany jest zarówno zafarb kolorów (barwa) jak i ich jasność. Każdy monitor posiada regulację przynajmniej jasności i kontrastu. Bardziej zaawansowane monitory posiadają regulacje dotyczące poszczególnych barw składowych RGB (Red Green Blue).

Kiedy kupujesz monitor, jest on fabrycznie skalibrowany jednak zapewne nie do warunków w jakich najczęściej pracujemy. Jednak użycie wspomnianych wcześniej regulacji powoduje rozkalibrowanie monitora.

Dlaczego warto kalibrować monitor

To, że dla Twojego oka na Twoim monitorze zdjęcia dobrze wyglądają to nie znaczy, że ktoś inny oglądając Twoje zdjęcia na swoim monitorze powie to samo. Oczywiście nigdy nie wiesz, czy ta druga osoba będzie miała skalibrowany monitor i będzie widzieć zdjęcia tak jak tego sobie życzysz. Dlatego też zawodowi fotografowie dostarczają zdjęcia w postaci odbitek.

Kalibracja monitora jest najbardziej potrzebna, jeśli chcesz swoje zdjęcia wydrukować. Mając skalibrowany monitor i wiedząc jak fotolab, w którym wywołują zdjęcia odwzorowuje kolory (czyli posiadając profil kolorystyczny maszyny na jakiej zdjęcia są drukowane) mogą mieć pełną kontrolę jak zdjęcie zostanie odwzorowane na papierze. W ten sposób są pewni, że klient będzie widział ich zdjęcia w takiej formie i w takich kolorach, w jakich zamierzyli.

 

Jak skalibrować monitor

Obecne systemy operacyjne często dostarczają narzędzia pozwalające na kalibrację monitora za pomocą porównywania wzrokiem pewnych obszarów barwnych. Niestety taka kalibracja jest bardzo mało dokładna tak jak mało dokładne jest ludzkie oko, a raczej to jak każdy z nas postrzega kolory. Dla jednej osoby kolor szary jest bardziej ciepły, a dla innej z kolei bardziej wpadający w niebieski.

Tutaj z pomocą przychodzi nam maszyna. Najdokładniejsze kalibracje dokonywane są za pomocą sprzętowych kalibratorów (kolorymetrów lub spektrofotometrów). Urządzenia takie podłączamy do komputera a następnie przykładamy do monitora. Z pomocą oprogramowania wyświetla ono poszczególne barwy na monitorze i jednocześnie odczytuje jak dany monitor je wyświetla.

Niestety taki urządzenia nie są najtańsze. Ich koszt zaczyna się od około 400 zł. Jednak na popularnych portalach aukcyjnych jesteśmy w stanie znaleźć usługi kalibracji monitora, które wykonywane są za ułamek tej ceny.

Podsumowanie

Jeśli chcemy, aby nasze zdjęcia wyglądały na wydruku z fotolabu identycznie jak na ekranie naszych monitorów powinniśmy zainteresować się kalibracją monitora oraz posiadać profil kolorystyczny maszyny, na której zdjęcia będą drukowane. Najlepszym sposobem jego kalibracji jest użycie kalibratora sprzętowego.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27863 )
Array ( [docId] => 27863 )