Jakim programem obrabiać zdjęcia

Kategoria: Obróbka zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 30-05-2012 r.

Współczesne aparaty fotograficzne charakteryzują się wysoką jakością wykonywanych zdjęć. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, że zdjęcie, na którym szczególnie Ci zależało, nie jest w pełni wyraźne lub zawiera efekt tzw. „czerwonych oczu”. Jak w takich przypadkach poprawić jakość fotografii? Jakim programem najlepiej obrabiać zdjęcia?

Oprogramowanie aparatu

Wiele obecnych na rynku aparatów wyposażonych jest w funkcję automatycznej edycji zdjęć. W niektórych przypadkach tuż po wykonaniu fotografii masz możliwość jej wyretuszowania czy odpowiedniego wykadrowania. Do aparatów dołączane są również oprogramowania komputerowe służące do edycji zdjęć. Wprawdzie są to najprostsze programy graficzne, jednak umożliwiają m.in. zlikwidowanie „czerwonych oczu”, rozmycie fragmentów zdjęcia czy zmiany jego koloru. Instalacja takiego oprogramowania zajmuje zwykle kilka minut. Ponadto większość z nich jest niezwykle intuicyjna, co z pewnością ułatwi Ci ich obsługę.

A może Paint

Wiele osób do podstawowej obróbki zdjęć wykorzystuje Painta, jednego z podstawowych programów systemu Windows. Umożliwia on zmianę rozmiaru fotografii, jej przycięcie czy wstawienie dodatkowych elementów graficznych. Jednak używając tego programu nie będziesz w stanie poprawić ostrości fotografii ani też wykorzystać bardziej zaawansowanych efektów wizualnych. Po Painta sięgaj wówczas, kiedy zależy Ci na szybkiej podstawowej obróbce zdjęcia, np. do zmiany jego rozmiaru przed wstawieniem go na portal społecznościowy.

 

Adobe Photoshop dla zaawansowanych

Jeżeli fotografią zajmujesz się profesjonalnie, powinieneś wówczas sięgnąć po specjalistyczny program do obróbki zdjęć. Jednym z nich jest na przykład Adobe Photoshop. Działa on jak fotograficzna ciemnia i umożliwia maksymalne wyostrzenie zrobionych zdjęć. Ponadto dzięki programowi będziesz mógł zmieniać nie tylko kolorystykę czy jasność zrobionych fotografii, ale również tworzyć z nich kolaże czy zupełnie nowe grafiki. Obsługa tego programu wymaga większej wiedzy z zakresu fotografii i grafiki komputerowej niż poprzednio omówione oprogramowania.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27870 )
Array ( [docId] => 27870 )