Jak przygotować zdjęcia do druku w laboratorium

Kategoria: Obróbka zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Wielokrotnie zamawiałeś wywołanie zdjęć w laboratorium fotograficznym, a potem nie byłeś zadowolony z efektu? A może pierwszy raz chcesz oddać zdjęcia do wydruku i nie wiesz jak je przygotować? w kilku słowach postaram się wytłumaczyć jak przygotować zdjęcia, aby być zadowolonym z efektów swoich prac.

Wielkość zdjęć

W pierwszej kolejności powinniśmy się zdecydować w jakim formacie chcemy zamówić odbitki. Warto zwrócić uwagę jakie proporcje ma matryca wykorzystywanego przez Ciebie aparatu. Jeżeli proporcje naszego zdjęcia będą za bardzo odbiegały od formatu odbitek jakie będziemy zamawiać to albo część zdjęcia zostałaby ucięta, albo pozostawione by były białe pasy. Dlatego warto przygotować zdjęcia w programie graficznym.

Lustrzanki cyfrowe z reguły mają proporcje matrycy 3 na 2, natomiast aparaty kompaktowe i bezlusterkowce z reguły posiadają format matrycy 4 na 3. Jak łatwo się zorientować większość popularnych formatów odbitek (najpopularniejsze to 10 na 15 i 13 na 18) jest bardziej przystosowana do matryc w lustrzankach cyfrowych. Ma to korzenie w fotografii analogowej. Klatka filmu małoobrazkowego w przybliżeniu posiadała właśnie proporcje 3 na 2. Jednak obecnie duża część laboratoriów fotograficznych oferuje odbitki w formatach zbliżonych do formatu 4 na 3, a więc jeśli dysponujemy aparatem kompaktowym warto wybrać taki format.

Powinniśmy również na stronie naszego laboratorium sprawdzić jaki dokładnie w milimetrach ma wymiary wybrany przez nas format odbitek. W moim przypadku kiedy zamawiam zdjęcia w formacie 15x21 to rzeczywiste wymiary odbitki to w moim przypadku 152 mm na 216 mm.

Drugi parametr to rozdzielczość pliku podana w punktach na cal (dpi). Znakomita większość laboratoriów poleca dostarczanie plików w rozdzielczości 300 dpi w przypadku standardowych papierów. Mając te wszystkie informacje wiemy jakich parametrów użyć w programie graficznym zmieniając rozdzielczość i wielkość zdjęć.

 

Uzyskanie realistycznych kolorów

W celu uzyskania kolorów, takich jakie widzieliśmy na ekranie monitora powinniśmy spełnić dwa warunki:

  • posiadać skalibrowany monitor
  • dysponować profilem kolorystycznym maszyny na jakiej będą drukowane nasze zdjęcia.

O kalibracji monitora piszę w innym tekście. W tym skupię się na uzyskaniu profilu kolorów z fotolabu. Dlaczego jest to tak istotne? A dlatego, że mając skalibrowany monitor nie wiemy jak interpretuje kolory maszyna na której pracownik laboratorium będzie drukował nasze odbitki. Dysponując takim profilem mamy pełną wiedzę jak przetłumaczyć z pomocą oprogramowania graficznego obraz z naszego monitora na obraz zrozumiały dla fotolabu. Ja sam nie korzystam z laboratoriów, które nie udostępniają takich profili.

Poniżej zamieściłem przykładową wizualizację nałożonych na siebie dwóch profili kolorystycznych. Półprzezroczysty to profil mojego skalibrowanego monitora, a kolorowy to profil wydruku na papierze błyszczącym jednego z labów z których korzystam. Jak widać istnieją rozbieżności, które nasze oprogramowanie musi uwzględnić.

Porównanie profili kolorów monitora oraz przykładowego papieru błyszczącego

Podsumowanie

Podążanie za wskazówkami przedstawionymi przez mnie w tym tekście pomoże Wam uzyskać jak najlepsze rezultaty podczas druku Waszych zdjęć z wykorzystaniem laboratorium fotograficznego. Należy pamiętać, że oddając zdjęcia do wywołania, aby przekazać informację pracownikowi fotolabu, że zdjęcia zostały przygotowane zarówno co do wielkości jak i barwy. Wtedy przy druku zdjęć zostaną wyłączone automatyczne korekty, które czasem potrafią zniweczyć efekty naszej kreatywnej obróbki.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27866 )
Array ( [docId] => 27866 )