Jak szybko skorygować tonalność zdjęcia w Adobe Photoshop

Kategoria: Obróbka zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Automatyka naszych aparatów jak i nasza zdolność przewidywania jak aparat zinterpretuje warunki oświetleniowe, w których przyszło nam robić zdjęcia, nie są idealne. Często musimy się posiłkować oprogramowaniem, które skoryguje błędy zarówno nasze jak i aparatu. Dlatego też chciałbym pokazać jak w prosty sposób skorygować błędy naświetlenia zdjęcia w Adobe Photoshop®.

Zdjęcie przed obróbką

Zdjęcie, które będziemy poprawiać, jest lekko przytłumione i brakuje mu dynamiki. Postaramy się to poprawić. W tym celu wybieramy nową warstwę dopasowania (adjustment layer) typu próg (threshold). Obraz po tej operacji będzie dwukolorowy. Spokojnie - tej warstwy potrzebujemy jedynie po to, żeby znaleźć dwa punkty na naszym zdjęciu. Punkty te będą odpowiadać za nasz punkt bieli i punkt czerni. W tym celu wybieramy narzędzie próbkowanie kolorów (color sampler).

Zaczynamy!

W ustawieniach naszej warstwy widzimy histogram, który pokazuje nam rozpiętość tonalną naszego zdjęcia. W celu znalezienia naszego punktu bieli przesuwamy suwak pod histogramem na jego początek z prawej strony.

Histogram

W miarę jak będziemy przesuwać suwak od prawej strony zobaczymy, że z czarnego tła zaczną nam pokazywać się białe obszary. Wybieramy jeden z pojawiających się białych obszarów i klikamy na niego naszym próbnikiem kolorów.

Punkty bieli ukazane narzędziem próg (Threshold)

Podobnie robimy z naszym punktem czerni. Przesuwamy suwak od początku histogramu z lewej strony aż pojawią nam się pierwsze czarne punkty na białym tle. Wybieramy jeden z punktów i klikamy próbnikiem kolorów.

Czas na krzywe

Kiedy mam już znalezione nasze dwa punkty usuwamy nasza warstwę dopasowania próg poprzez przeciągniecie jej na ikonę kosza w panelu warstw. Następnie dodajemy warstwę dopasowania krzywe (curves). W tej warstwie posłużymy się dwoma próbnikami po lewej stronie w panelu ustawień warstwy. Za ich pomocą nam wybierzemy nasz punkt bieli oraz punkt czerni.

Próbniki kolorów w oknie ustawień krzywych

Wybieramy próbnik punktu bieli i klikamy na punkt, który znaleźliśmy wcześniej. Podobnie postępujemy z punktem czerni. Po wykonaniu tej operacji od razu zauważymy zmiany na naszym zdjęciu.

Efekt naszych działań

Metoda dobra na wszystko

Należy pamiętać, że ta metoda nie sprawdzi się z każdym zdjęciem. Czasami rozpiętość tonalna naszej sceny jest zwyczajnie zbyt duża i aparat nie jest w stanie jej w całości zarejestrować. Metoda ta doskonale się sprawdza, kiedy widzimy na histogramie naszego zdjęcia, że jest on skompresowany i nie wykorzystuje on pełnej możliwej do uzyskania rozpiętości.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27865 )
Array ( [docId] => 27865 )