Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając komputer do obróbki zdjęć

Kategoria: Obróbka zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Rozwój technologii w fotografii cyfrowej jest obecnie niezwykle szybki. Co roku pojawiają się aparaty z matrycami o coraz większej rozdzielczości. Większa rozdzielczość zdjęcia to większa wielkość pliku i jednocześnie większe obciążenie dla komputera, którego używamy do jego obróbki. Czy przy zakupie nowego aparatu powinniśmy od razu kupować nowy komputer, który umożliwi nam komfortową pracę?

Na rynku dostępnych jest wiele komputerów, które sprzedawcy zachwalają jako super sprzęt do wszystkiego. Niestety gotowe zestawy komputerowe o wyższej wydajności często skonfigurowane są pod kątem gier. Fotograf w obecnych czasach musi posiadać zakres wiedzy informatycznej taki, jaki pozwoli mu skompletować sobie maszynę do komfortowej pracy. Im szybciej obrobimy zdjęcia w komputerze tym więcej czasu będziemy mieli na ich wykonywanie.

Procesor

Może wyda się to zaskoczeniem, ale procesor nie jest najważniejszym elementem komputera przeznaczonego do obróbki zdjęć. Znakomita część czynności jakie wykonujemy na zdjęciach nie wymaga dużej wydajności procesora. Procesor przydatny jest w przypadku seryjnego eksportu zdjęć do innego formatu po zakończeniu obróbki RAWów, po użyciu obciążającego filtra w Adobe Photoshop ® (na przykład Skraplanie/Liquify) lub przy składaniu panoramy w Photomerge.

Jeżeli wykonujesz dużo takich czynności to zainwestuj w wydajny procesor, natomiast to standardowej obróbki wystarczy nam średniej klasy procesor wielordzeniowy.

Pamięć RAM

Jest to jeden z najważniejszych elementów komputera dla fotografa. Zdjęcia po załadowaniu przez program graficzny w pierwszej kolejności umieszczane są w pamięci RAM komputera. Jeśli program nie może w całości załadować zdjęcia do pamięci to umieszcza jego część na dysku twardym do którego ma wolniejszy dostęp. Efektem tego jest wydłużenie wykonywania wszelkich operacji na zdjęciu. Ile powinniśmy mieć RAMu? Moim zdaniem 8GB to absolutne minimum, a im więcej tym lepiej.

Karta graficzna

Kiedyś do obróbki zdjęć karta graficzna w ogóle nie była wykorzystywana. Zmieniło się to z pojawieniem Adobe Photoshop ® CS4, który wprowadził obsługę akceleracji za pomocą OpenGL. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasza karta graficzna miała przynajmniej 256 MB pamięci i wspierała OpenGL w wersji 2.0 oraz wspierała Shader Model 3.0. W przypadku mocniejszej karty graficznej nie odczujemy takiego skoku wydajności jak w przypadku wybrania mocniejszych innych komponentów.

Pamięć dyskowa

W przypadku dysków twardych jest podobnie jak w przypadku pamięci RAM. Zdjęcia z najnowszych aparatów, a szczególnie w formacie RAW, zajmują bardzo dużo miejsca na dysku. Dodatkowo szybki dysk jest bardzo istotny w przypadku obróbki zdjęć.

Warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje pamięci dyskowej. Jako dysk systemowy i jednocześnie dysk, na którym będziemy obrabiać zdjęcia wybrać jak najszybszy dysk niekoniecznie o wysokiej pojemności. Najlepsze w tym przypadku są dyski SSD (Solid State Drive) niestety są one dosyć drogie. Jako drugi dysk warto wybrać pamięć o wysokiej pojemności, na którym będziemy przechowywać nasze archiwum ze zdjęciami. Może to być dysk zewnętrzny, ale wtedy polecam wybrać szybki interfejs na przykład eSATA, FireWire czy Thunderbolt.

Podsumowanie

Najważniejsze parametry na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze komputera przeznaczonego do obróbki zdjęć to ilość pamięci RAM oraz prędkość i pojemność dysków twardych. W dalszej kolejności powinniśmy zainteresować się procesorem i kartą graficzną.

Warto zwrócić również uwagę na akcesoria do komputera oraz monitor, ale to opiszę w osobnym artykule.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Suchecka

  al. Grunwaldzka 472D Lokal 1 Olivia Business Centre, Olivia Six (13. piętro), 80-309 Gdańsk

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27868 )
Array ( [docId] => 27868 )

Array ( [docId] => 27868 )