Wyostrzanie zdjęć za pomocą filtra górnoprzepustowego (High Pass)

Kategoria: Obróbka zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Wyostrzanie zdjęć to jeden z najważniejszych etapów obróbki. Jest wiele metod wyostrzania zdjęć, a każdy fotograf preferuje inną metodę. Dzisiaj chciałbym przedstawić metodę wyostrzania z użyciem filtra górnoprzepustowego (High Pass).

Najpierw chciałbym przedstawić zdjęcie jakie dzisiaj będziemy wyostrzać.

Zdjęcie przed wyostrzaniem fot. Paweł Wojciechowski

Jest to zdjęcie, które zrobiłem parę lat temu tuz po burzy. Jak widać na liściach tulipanów nadal widoczne są krople deszczu. Taki moment jest idealny do fotografowania przyrody. Prosto po deszczu kolory są bardziej żywe. Mamy miękkie oświetlenie, bo światło słoneczne jest rozproszone przez chmury, a krople deszczu nadają zdjęciom dodatkowego klimatu.

Wyostrzanie

Metoda ta jest bardzo prosta. Rozpoczynamy od otwarcia zdjęcia w Adobe Photoshop. Następnie duplikujemy warstwę, na której jest zdjęcie poprzez kliknięcie prawym klawiszem na warstwie i wybranie opcji “Duplikuj warstwę”, a następnie klikniecie przycisku “Ok”. To samo możemy wykonać mając zaznaczoną warstwę ze zdjęciem i naciśnięcie klawiszy Control-J na komputerach z Windows lub Command-J na komputerach Apple’a.

Mając zaznaczoną nową warstwę wybieramy z menu filtr > inne > górnoprzepustowy (filter > other > high pass). Pojawi nam się okno z ustawieniami tego filtra. Jest tam jeden suwak oznaczony “Promień” (Radius). Pozwala on na ustawienie odległości od krawędzi na zdjęciu w jakiej filtr będzie miał efekt. Promień powinniśmy wybrać tak, aby jasna obwódka wokół krawędzi nie była za mocno widoczna.

Prawidłowe ustawienie filtra górnoprzepustowego

 

Zatwierdzamy następnie ustawienie przyciskiem “Ok”. Zdjęcie w tym momencie może wyglądać dziwnie, ale nie należy się tym przejmować. Już za chwilę pokaże się efekt naszej pracy. Kolejnym krokiem jest zmiana trybu mieszania warstwy. Robimy to za pomocą listy rozwijanej nad listą warstw naszego pliku. Wybieramy pozycję “Nakładka” (Overlay). Po tym możemy obserwować naszego wyostrzania. Metoda ta wzmacnia kontrast lokalny na zdjęciu przez co jest przyjemna dla oka.

Efekt wyostrzania metodą filtra górnoprzepustowego fot. Paweł Wojciechowski

W przybliżeniu efekt prezentuje się tak:

Efekt wyostrzania w powiększeniu

Zalety tej metody

Niesamowitą zaletą tej metody wyostrzania jest to, że nie wzmacnia ona szumu na zdjęciach tak jak zastosowanie maski wyostrzającej. Efekt jest może bardziej subtelny, ale nie mamy tylu artefaktów. Ta metoda jest ona trochę dłuższa niż zastosowanie maski wyostrzania, ale efekt jest tego wart.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27867 )
Array ( [docId] => 27867 )