Bezpieczeństwo na wodzie

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 08-05-2012 r.

Podczas wakacji często spędzamy czas nad wodą. Przebywając nad akwenami i rzekami wypożyczamy różnego rodzaju łodzie, pontony i rowery wodne. Należy pamiętać, że podczas pływania w łodziach, pontonach i rowerach wodnych koniecznie trzeba zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Wypożyczenie kapoka

O pewnych rzeczach powinniśmy pomyśleć jeszcze przed wypożyczeniem sprzętu pływającego. Po pierwsze w gronie osób chcących wypożyczyć łódkę lub rower wodny powinna znaleźć się osoba, która umie pływać. Obecnie nie ma obowiązku okazania karty pływackiej w celu wypożyczenia sprzętu. Ważne jednak, żeby w razie potrzeby podążyć z ratunkiem tym, którzy nie opanowali umiejętności pływania, a znaleźli się za burtą.

Dodatkowo osoby, które nie czują się pewnie na wodzie, powinny założyć kapok, natomiast dzieci muszą znajdować się pod stałą opieką dorosłych. Zadbajmy także o to, żeby zaplanować trasę oraz powiadomić osoby, które nie płyną z nami dokąd się wybieramy. Warto także przeanalizować pogodę, która ma panować podczas naszej podróży.

Bezpieczeństwo na wodzie

Przemieszczając się łodzią lub innym sprzętem pływających po jeziorach lub rzekach zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek i nie spożywajmy alkoholu podczas rejsu. Nie płyńmy też bardzo blisko za innymi łodziami. Powinniśmy także trzymać się z daleka od stref, w których pływają ludzie. Istnieje bowiem ryzyko, że na kogoś wpłyniemy. Dodatkowo unikajmy zbliżania się do nieznanego brzegu. Nie kołyszmy także łodzią bez potrzeby.

Uważajmy także na wszelkiego rodzaju przeszkody, jak np. konary drzew lub skały. Nie wpływajmy na nie celowo, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia sprzętu, którym płyniemy. Jeśli wyruszyliśmy w podróż łodzią, pamiętajmy, żeby zawsze trzymać się jakiegoś jej elementu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przewrócenia się lub wypadnięcia za burtę.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27982 )
Array ( [docId] => 27982 )