Budowa roweru

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 19-04-2012 r.

Rower jaki jest każdy widzi. Dwa kółka, rama, kierownica, siodełko, ale czy to wszystko? Wbrew pozorom rower składa się z wielu innych części i każda z nich odgrywa istotną rolę w całej konstrukcji roweru. Jakie są najważniejsze części rowerowe i za co są odpowiedzialne?

Rama w rowerze

To najważniejsza część roweru, która stanowi jego kręgosłup. Może przybierać różne kształty, jednak we wszystkich przypadkach jest to centralna część każdego jednośladu. To do niej montowane są wszystkie inne elementy, pedały, kierownica, siodełko, bagażnik, itp. Dlatego musi ona być szczególnie mocna, a w przypadku rowerów sportowych przydają się również dodatkowe wzmocnienia.

Obecnie najczęściej spotyka się ramy wykonane z lekkich stopów stali węglowej lub aluminium. Do lamusa odchodzą ciężkie stalowe konstrukcje. Wielkość i kształt ramy odpowiadają za właściwości jezdne jednośladu. Od góry do ramy zamontowane jest siodełko. W zależności od rodzaju roweru, może przybrać ono różny kształt.

Napęd rowerowy

Tutaj też wszystko wydaje się być proste i łatwe, ale nic bardziej mylnego. W skład układu napędowego roweru wchodzi bowiem nie tylko korba, zębatka i łańcuch, ale także przekładnia, kaseta i przerzutka. Wszystkie te elementy są wprawiane w ruch podczas pedałowania, co porusza najpierw korbę, a w efekcie zębatki i łańcuch. Pedały są wykonane często z plastiku, chociaż znacznie lepiej sprawdzają się te ze stali.

Rowery mają średnio 3 przerzutki z przodu i 7 z tyłu, co w sumie daje nam 21 możliwych przełożeń. Steruje się nimi za pomocą manetek zamontowanych na kierownicy, które połączone są z przerzutką długą linką.

Części rowerowe do jazdy

Tutaj należy wymienić przede wszystkim koła. W tradycyjnym rowerze mamy dwa koła, najczęściej o konstrukcji szprychowej. Ich obręcze są wykonane najczęściej ze stopów aluminium. Na nie nakłada się dętkę i oponę.

Wyróżnia się kilka rodzajów opon w zależności od terenu, w którym poruszamy się rowerem. W jednośladzie tylko przednie koło jest skrętne. Jego kierunek możemy zmieniać poruszając kierownicą i połączonemu z nią widelcowi, na którym zamontowane jest koło. Na niej są zamontowane także hamulce.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27936 )
Array ( [docId] => 27936 )