Buty startówki

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-04-2012 r.

Kiedy zależy Ci na osiąganiu jak najlepszych wyników, powinieneś zaopatrzyć się w startówki. Ten rodzaj obuwia jest przeznaczony głównie do startów w zawodach biegowych. Startówki można również używać podczas zwykłych treningów.

Cechy startówek

Buty startowe charakteryzuje lekkość (ok. 200-230 g), elastyczność oraz wąska budowa, która zapewnia idealne dopasowanie do stopy biegacza i poprawia sprężystość odbicia. Przeznaczone są zarówno do biegów krótkodystansowych (np. sprintów), średniodystansowych (np. 5 czy 10 km), jak i można w nich spokojnie biegać długie dystanse (półmaratony czy maratony).

Dzięki otworom wentylacyjnym zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, co sprawia, że są przewiewne. Wadą startówek jest to, że przy częstym użytkowaniu bardzo szybko się niszczą.

Funkcje startówek

Głównym zadaniem butów przeznaczonych do startów w zawodach biegowych jest umożliwienie szybszego biegania. Jasne, nie musisz w nie inwestować, bo i obuwie treningowe możesz wykorzystać podczas zawodów. Jednak, gdy myślisz o biciu rekordów życiowych, startówki są najlepszym rozwiązaniem.

Buty startowe mają maksymalnie zmniejszoną amortyzację stopy, przez co w większym stopniu aktywizują mięśnie stopy niż np. buty terenowe, a co za tym idzie poprawiają również dynamikę biegacza. Dodatkowo, dzięki dodatkowemu usztywnieniu śródstopia, zapewniają stopie lepszą stabilizację, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji lub urazu.

 

Buty startowe warte uwagi

Firmy produkujące obuwie biegowe startowe prześcigają się w ulepszaniu swoich modeli, dodając do nich kolejne systemy, które mają nam pomóc w pokonywaniu kilometrów i odczuwaniu satysfakcji z osiąganych rezultatów.

Jeśli decydujesz się na zakup startówek warto, abyś przymierzył kilka modeli butów od różnych producentów i wybrał te, które będą Ci najbardziej „leżały”. Oto modele, na które powinieneś zwrócić uwagę: Adizero adios lub Adizero hagio firmy Adidas, Gel DS Racer, Gel Hyper Speed lun Piranha firmy Asics, Wave Musha 34 od Mizuno oraz Zoom Streak 4 firmy Nike.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27952 )
Array ( [docId] => 27952 )