Circuit - trening obwodowy

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-04-2012 r.

W dobie pogoni za szczupłą sylwetką aktywność fizyczna staje się nieodłącznym elementem wszelkich programów odchudzania. Często zależy nam na czasie i szybkich efektach. Z pomocą może przyjść trening circuit, bardziej popularny jako trening obwodowy.

Trening obwodowy obejmuje zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych charakteryzujących się dość wysokim stopniem intensywności, będących połączeniem elementów aerobiku i treningu siłowego. Podczas zajęć circuit wykonujesz tzw. obwody, na które składa się pięć do dwunastu stacji. Jedna stacja to jedno ćwiczenie trwające od 30 sekund do nawet 3 minut lub powtarzane określoną ilość razy. Dopiero po zakończeniu jednego ćwiczenia można przejść do następnej stacji, w tym czasie następuje również około minutowa przerwa na odpoczynek.

Liczba obwodów, w zależności od stopnia zaawansowania i poziomu wytrenowania, wynosi od 2 do 6. Ćwiczenia zwykle wykonywane są naprzemiennie na górne i dolne partie ciała. Istotne jest, aby podczas zajęć utrzymywać równe tempo ćwiczeń, 120-140 uderzeń na minutę. Do wybudowania przebiegu mogą posłużyć hantle, sztanga, suwnica, drabinki, materace, piłki lekarskie, itp. Stacja może obejmować również wykonywanie np. przysiadów, brzuszków lub pompek z obciążeniem.

 

Niewątpliwą zaletą treningu circuit jest to, że w ciągu jednej minuty zajęć Twój organizm jest w stanie spalić nawet 15 kalorii. Jeśli zadbasz o systematyczny trening, trwający nie dłużej niż 45 minut, spadek wagi, poprawa rzeźby sylwetki i ujędrnienia skóry będzie widoczna już po kilku tygodniach.

Ponadto regularne treningi obwodowe podwyższają odporność organizmu, poprawiają kondycję oraz wytrzymałość Twoich mięśni. Dzięki różnorodności ćwiczeń, dopasowanych do indywidulnych możliwości danej osoby, circut jest odpowiednią formą aktywności fizycznej dla każdego, bez względu na wiek, stan zdrowia czy sprawność fizyczną.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27929 )
Array ( [docId] => 27929 )