Co warto wiedzieć o grze w bule

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 06-06-2012 r.

Gra w bule nie jest w Polsce bardzo popularna. Ta wywodząca się z Francji gra gwarantuje jednak mnóstwo zabawy oraz uczy grających zręczności. Jednocześnie jest bardzo dobrą okazją, żeby się poznać i porywalizować. Jej francuska nazwa brzmi petanque, a w wersji spolszczonej petanka.

Pole gry i kule

Gra odbywa się na płaskiej powierzchni. Można grać na trawie lub utwardzonym żwirze. Profesjonalna rozgrywka odbywa się na placu nazywanym bulodromem. Jego wymiary to 15 metrów na ok. 4 metry.

W grze w bule występują dwa rodzaje kul. Mniejsza z nich, o średnicy do 8 centymetrów, zazwyczaj kolorowa, nazywana jest świnką. Z reguły jest ona drewniana, chociaż spotyka się też plastikowe. W grze bierze udział tylko jedna taka kula. Najwięcej kontaktu zawodnicy mają z większymi kulami metalowymi. Najczęściej każdy zawodnik gra trzema takimi kulami. Ich wagę oraz rozmiar dobiera się do dłoni gracza, jednak można też kupić amatorskie bule. W bule można grać w pojedynkę albo w dwu- lub trzyosobowych zespołach. W singlu i dublecie każdy grać dysponuje trzema bulami, a w triplecie zawodnicy rzucają dwiema kulami.

Zasady gry

Gra rozpoczyna się od wyrzucenia przez jednego z zawodników świnki. Musi ona zatrzymać się w odległości od 6 do 10 metrów od zarywającego i nie bliżej niż metr od krawędzi pola gry. To do niej gracze będą rzucać pozostałe kule. Dodatkowo wyznacza on koło, z którego będzie rzucać się kule. Muszą zmieścić się w nim obie stopy graczy. Następnie zawodnik rzuca pierwszą metalową kulę, którą musi umieścić jak najbliżej świnki. Gracze rzucają naprzemiennie, starając się wybić bule przeciwnika, przesunąć ją i umieścić swoją bliżej celu.

Wygrana

Zwycięzcą zostaje ten zawodnik lub drużyna, która w ostateczności umieścił swoją kulę najbliżej świnki. Za każdą bulę znajdującą się bliżej calu niż bula przeciwnika otrzymuje 1 punkt. W miejscy, gdzie znajdowała się świnka rysuje się koło i z tego miejsca rozgrywa kolejną partię gry.

Bule są bardzo przyjemną, towarzyską grą. Dodatkowo uczą celności i zręczności. Można w nie grać niemal wszędzie. Pomimo niewielkiej popularności, znajduje sobie ona wśród Polaków coraz więcej zwolenników.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28043 )
Array ( [docId] => 28043 )