Ćwiczenia Tai Chi

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-04-2012 r.

W Europie Tai Chi traktowane jest głównie jako sekwencja chińskich ćwiczeń przynoszący odprężenie, równowagę oraz wzmocnienie fizyczne i psychiczne, a także pozwalające zachować dobre zdrowie. Dla mieszkańców Wschodu to styl życia. Czym tak naprawdę jest Tai Chi?

Historia Tai Chi

Początki Tai Chi związane są z obserwacją naturalnych ruchów zwierząt i ludzi i próbami ich naśladowania. Stąd też wzięły się nazwy „biały żuraw rozkłada skrzydła” lub „ igła na dnie morza”. W ten sposób poszukiwano harmonii, sposobów na pozyskanie energii oraz zachowanie zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Za twórcę technik Tai Chi uważany jest alchemik i pustelnik Chang-San Feng. Jedna z legend głosi, że forma ćwiczeń objawiła mu się we śnie. Inna, że olśnienie przyszło w czasie obserwacji walki ptaka z wężem. Formalnego wymiaru nadał tej sztuce Wang Tsung-Yueh w XVIII wieku. On też dodał jej filozoficzne postawy taoizmu. Z biegiem lat wyodrębniły się różne style Tai Chi m.in. Yang i Chen.

Tai Chi - co to jest

Tai Chi stanowi formę gimnastyki leczniczej opartej na medytacji, sztukach walki oraz starochińskim tańcu. Charakteryzuje się płynnymi i powolnymi ruchami, maksymalnie aktywizującymi mięśnie, ścięgna oraz stawy, które wymagają od osoby ćwiczącej utrzymania stanu maksymalnej koncentracji, koordynacji pracy nóg i reszty ciała, miękkości ruchów oraz synchronizacji wykonywanych ćwiczeń z oddechem.

 

To właśnie oddech jest najistotniejszym elementem życia. Prawidłowe głębokie oddychanie sięga poniżej linii pępka. W ten sposób można osiągnąć poprawną postawę i płynność ruchów przy całkowitym rozluźnieniu ciała oraz harmonię ciała i umysłu, co przekłada się na szczęście i dobre zdrowie. Z czasem skupienie i wewnętrzny spokój z treningu przenosi się na codzienne działania i pomaga zachować energię witalną (chi).

Uprawianie Tai Chi korzystnie wpływa na kręgosłup, organy wewnętrzne, gruczoły dokrewne oraz układ nerwowy, zwiększa pojemność płuc, normuje poziom ciśnienia oraz cholesterolu we krwi. Usprawnia również przemianę materii, nadaje ciału gibkości i wysmukla sylwetkę.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27928 )
Array ( [docId] => 27928 )