Ćwiczenie jogi

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 27-05-2012 r.

Joga jest jedną z nielicznych aktywności fizycznych, którą może uprawiać każdy, bez względu na wiek, kondycję, a przede wszystkim dolegliwości zdrowotne. Oprócz aspektów zdrowotnych joga oddziałuje na stan naszego ducha.

Systematyczne uprawianie jogi pozwoli nadać Twojemu ciału elastyczności, dotyczy to przede wszystkim kręgosłupa. Zwiększysz także zakres ruchu stawów oraz mięśni, a regularne napinanie doda im sprężystości. W ten sposób możesz zapobiec bólom pleców, jak i złagodzić bolesne dolegliwości kręgosłupa.

Ponadto znaczna część stylów jogi opiera się na asanach, czyli pozycjach, które w znacznej mierze wymagają opierania całej masy ciała na nogach, co zwiększa ich siłę, a powolne przechodzenie z pozycji w pozycję zwiększa ich wytrzymałość.

Joga przywróci prawidłowy stan gospodarki hormonalnej, poprawi krążenie, uwolni Cię od migren oraz bezsenności, a także wzmocni układ immunologiczny. Regularne treningi jogi przyspieszą przemianę materii, co przełoży się na smukłą sylwetkę i pomoże zachować prawidłową wagę ciała.

Prawidłowo wykonywane asany umożliwiają zsynchronizować ruch z oddechem, dlatego dzięki jodze nauczysz się jak prawidłowo oddychać zarówno w czasie spoczynku, jak i w trakcie wysiłku fizycznego.

Umiejętność kontrolowania oddechu pozwoli Ci zachować spokój i równowagę fizyczną oraz psychiczną, a przede wszystkim doda Ci pewności we własne możliwości, pozwoli wniknąć w głąb siebie i pokonywać własne słabości. Dzięki temu usprawnisz również swój system nerwowy i łatwiej poradzisz sobie w sytuacjach stresowych. Joga poprawia samopoczucie, uspokaja, pozwala oderwać się od codziennych spraw i przynosi odprężenie.

Osoby praktykujące jogę podkreślają fakt, że dzięki jodze znacznie poprawiły się ich kontakty z innymi ludźmi, a także wzrosła koncentracja i kreatywność.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28035 )
Array ( [docId] => 28035 )