Czego uczy modelarstwo lotnicze

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-04-2012 r.

Modelarstwo lotnicze było niegdyś bardzo popularnym hobby, szczególnie wśród dzieci. Obecnie przeżywa swój renesans i w wielu miejscowościach powstają modelarnie nie tylko dla młodzieży, ale również dorosłych. Czego każdego z nas może nauczyć budowanie latających modeli samolotów?

Modelarstwo uczy przede wszystkim niesamowitej precyzji. Źle i krzywo wykonany samolot po prostu nie poleci, a nasza praca pójdzie na marne. Niezbędna w tym sporcie okaże się również podstawowa wiedza z zakresy fizyki i awioniki. To pozwala rozwijać dziecięce zainteresowania i pogłębiać zdobytą już wiedzę i doświadczenie. Budowanie samolotów wymaga od modelarza również znakomitej organizacji swojej pracy.

Budowa własnego samolotu jest bardzo wymagająca. Konstruowanie może trwać kilka dni, albo nawet kilka lat. Modelarz musi cechować się dużą cierpliwością i odpornością na niepowodzenia. Często jeden błąd może sprawić, że będziemy musieli rozpocząć jeszcze raz lub znacznie się cofnąć. Ponadto możemy uszkodzić samolot , któremu poświęciliśmy wiele czasu już w pierwszych lotach, co z pewnością nie wzbudzi naszego uśmiechu czy radości. Dodatkowo pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za naszą konstrukcję i jej wykonie, a także sposób w jaki pilotujemy samolot.

 

Własnoręczne wykonanie modelu samolotu często jest również okazją do zapoznania się z jego historią i osiągnięciami. To także znakomity powód, żeby zgłębić bardziej fascynującą historię lotnictwa i zainteresować się sylwetkami pionierów lotnictwa w Polsce. Okazuje się bowiem, że w naszym kraju było wiele osób, które na stałe zapisały się na kartach historii. Śledzenie powstania niektórych konstrukcji może w przyszłości skłonić nas do budowy wiernej repliki tego samolotu i być może nawet wzięcia udziału w zawodach.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27926 )
Array ( [docId] => 27926 )