Czy warto kupić rower składany

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 27-04-2012 r.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli rowerów. Wśród nich znajduje się także rower składany, który służy z reguły do jazdy miejskiej, chociaż bywają też wykorzystywane np. przez wojsko lub służby mundurowe. Jak wygląda ich konstrukcja i jakie są wady roweru składanego oraz zalety roweru składanego?

Konstrukcja roweru składanego

Rowery składane wyglądają bardzo specyficznie, czasami nawet mogą wydawać się zabawne. Ich rama jest bardzo mała, niska i płaska. Znajduje się niemal przy podłożu. Na długich rurach zamocowane jest siodełko oraz kierownica. Koła takiego jednośladu są małe, ich wielkość nie przekracza 24 cali. Taką konstrukcję można łatwo złożyć do rozmiarów niewielkiej walizki i podróżować bez przeszkód w środkach transportu publicznego.

To rozwiązanie jest popularne w krajach zachodnich, np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu jednoślady są powszechnym sposobem na dojeżdżanie do miejsca pracy.

Zalety roweru składanego

Niewątpliwą zaletą roweru składanego jest fakt, że można zminimalizować jego wymiary. Taki jednoślad można bez problemu zmieścić w pojazdach komunikacji miejskiej, a nawet zabrać na wakacje. Łatwo jest go spakować do samochodu, samochodu kempingowego lub jachtu. Nie powinno być też problemu z umieszczeniem pojazdu w samolocie.

Konstrukcję można także łatwo przechowywać, bez problemu transportować i przenosić. To rozwiązanie sprawdza się w zasadzie wszędzie tam, gdzie mamy potrzebę szybkiego przemieszczenia się własnym rowerem, który zawsze będziemy mieć pod ręką.

Wady roweru składanego

Rower składany nie jest niestety pozbawiony wad. Takie jednoślady są z reguły dość ciężkie, ważą nawet więcej niż klasyczne konstrukcje. Funkcja składania może być również nieco kłopotliwa, szczególnie, gdy zdecydujemy się na dość tani jednoślad. Źle wykonany rower może złożyć się pod jadącym, skutkując zagrożeniem dla uczestników ruchu i uszczerbkiem na zdrowiu rowerzysty.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27961 )
Array ( [docId] => 27961 )