Czy warto oznakować rower

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-04-2012 r.

Nigdy nie można być pewnym, czy nasz rower nie będzie obiektem kradzieży. Od kilku lat policja i straż miejska zachęca rowerzystów do oznakowania swoich rowerów. W jaki sposób odbywa się oznakowanie roweru i dlaczego warto się na to zdecydować?

Na czym polega znakowanie roweru i gdzie można to zrobić?

Rower można oznakować podczas wszelkiego rodzaju akcji służb mundurowych, policji i straży miejskiej, organizowanych w polskich miastach. Takie eventy odbywają się często na piknikach, lokalnych świętach, a nawet w hipermarketach. Można także umówić się na oznaczenie pojazdu w miejscowej komendzie lub posterunku.

Znakowanie roweru polega na wygrawerowaniu specjalnego kodu lub numeru pesel właściciela jednośladu na jego ramie lub innych elementach pojazdu. Nie powoduje ono żadnych uszkodzeń, zmian w tworzywie, ani nie osłabia materiału, z którego wykonano rower. Jednocześnie naniesione cyfry są widoczne i wykonane precyzyjnie.

W celu oznakowania swojego jednośladu należy mieć ze sobą dowód tożsamości z numerem pesel. Często będziemy potrzebowali także dowody zakupu pojazdu. Policja i straż miejska znakują rowery nieodpłatnie.

Dlaczego warto oznakować rower?

Numer nadany przez odpowiednie służby naszemu rowerowi jest unikalny i zostaje zapisany w ogólnopolskiej bazie. W razie kradzieży roweru należy podać policji numer jednośladu, a w momencie, gdy ta odnajdzie pojazd o takich numerach, będzie mogła zwrócić go w posiadanie prawowitego właściciela. Taki kod stosunkowo trudno jest usunąć, więc złodziej nie będzie mógł zetrzeć numeru i sprzedać roweru na części na szrocie.

Znakując rower zwiększamy nasze szanse na jego odzyskanie. Ponadto na każdym jednośladzie umieszczana jest naklejka z informacją, że pojazd jest oznakowany przez służby mundurowe. Stanowi to dodatkową barierę chroniącą nasz pojazd przed nieprawowitym przywłaszczeniem.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27964 )
Array ( [docId] => 27964 )