Czy warto oznakować rower

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-04-2012 r.

Nigdy nie można być pewnym, czy nasz rower nie będzie obiektem kradzieży. Od kilku lat policja i straż miejska zachęca rowerzystów do oznakowania swoich rowerów. W jaki sposób odbywa się oznakowanie roweru i dlaczego warto się na to zdecydować?

Na czym polega znakowanie roweru i gdzie można to zrobić?

Rower można oznakować podczas wszelkiego rodzaju akcji służb mundurowych, policji i straży miejskiej, organizowanych w polskich miastach. Takie eventy odbywają się często na piknikach, lokalnych świętach, a nawet w hipermarketach. Można także umówić się na oznaczenie pojazdu w miejscowej komendzie lub posterunku.

Znakowanie roweru polega na wygrawerowaniu specjalnego kodu lub numeru pesel właściciela jednośladu na jego ramie lub innych elementach pojazdu. Nie powoduje ono żadnych uszkodzeń, zmian w tworzywie, ani nie osłabia materiału, z którego wykonano rower. Jednocześnie naniesione cyfry są widoczne i wykonane precyzyjnie.

W celu oznakowania swojego jednośladu należy mieć ze sobą dowód tożsamości z numerem pesel. Często będziemy potrzebowali także dowody zakupu pojazdu. Policja i straż miejska znakują rowery nieodpłatnie.

 

Dlaczego warto oznakować rower?

Numer nadany przez odpowiednie służby naszemu rowerowi jest unikalny i zostaje zapisany w ogólnopolskiej bazie. W razie kradzieży roweru należy podać policji numer jednośladu, a w momencie, gdy ta odnajdzie pojazd o takich numerach, będzie mogła zwrócić go w posiadanie prawowitego właściciela. Taki kod stosunkowo trudno jest usunąć, więc złodziej nie będzie mógł zetrzeć numeru i sprzedać roweru na części na szrocie.

Znakując rower zwiększamy nasze szanse na jego odzyskanie. Ponadto na każdym jednośladzie umieszczana jest naklejka z informacją, że pojazd jest oznakowany przez służby mundurowe. Stanowi to dodatkową barierę chroniącą nasz pojazd przed nieprawowitym przywłaszczeniem.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27964 )
Array ( [docId] => 27964 )