Czym jest pronacja stopy

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 07-05-2012 r.

Często zaczynając przygodę z bieganiem możesz usłyszeć takie słowo, jak pronacja. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa wiąże się z ułożeniem stopy podczas chodzenia czy biegania. Stopień pronacji ma wpływ na to, jakie buty powinieneś wybrać do treningu biegowego.

Ruch naszej stopy, czyli proces przechodzenia stopy z pięty na palce, podczas chodzenia lub biegania, normalnie odbywa się do wewnątrz. I to jest właśnie pronacja, czyli naturalne ułożenie stopy. Jej podstawową funkcją jest amortyzowanie wstrząsów, które powstają w momencie uderzenia o podłoże. Jednak nie zawsze stopa pracuje prawidłowo. Kiedy znaczna część ciężaru ciała przeniesiona jest na wewnętrzną krawędź stopy, a nie na śródstopie, a ona odchyla się za bardzo do wewnątrz, mamy do czynienia z nadmierną pronacją. Duża pronacja jest najczęstszą przyczyną kontuzji oraz urazów. Natomiast, gdy stopa odchyla się nazbyt na zewnątrz dochodzi do supinacji, czyli małej pronacji.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, jakiego typu stopę posiadasz jest wykonanie tzw. testu wodnego. W tym cel zanurz bosą stopę w wodzie lub farbie akwarelowej i odbij ją na kartce papieru. Jeśli odbije się cała lub prawie cała stopa oznacza to, że prawdopodobnie masz nadpronację. Na kartce odbił się przód stopy połączony z pietą? Twoja stopa jest prawidłowo zbudowana. W przypadku, gdy odbicie stopy pokazuje przerwę między przednią a tylną jej częścią masz supinację.

Świadomość tego, jak zachowuje się twoja stopa w czasie biegu ma wpływ na to, w jakim obuwiu powinieneś biegać, aby trening był efektowny i efektywny. W przypadku stopy neutralnej należy dobierać buty z opcją Stability. Przy stopie supinującej, której towarzyszy najczęściej wysokie podbicie, powinieneś biegać w butach z podwyższoną amortyzacją. Znajdziesz takie w wersji Cushion. Jeśli masz nadpronację wybieraj obuwie Stability lub Motion Control.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27973 )
Array ( [docId] => 27973 )