Czym jest spinning

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Przemierzanie kolejnych kilometrów na rowerze stacjonarnym wydaje ci się monotonne, ale wydaje ci się jedyną alternatywą dla jazdy jednośladem w terenie, kiedy aura nie sprzyja długim treningom lub wycieczkom? Wypróbuj spinning.

Spinning to forma fitnessu

Spinning to forma fitness, która polega na wykonywaniu ćwiczeń na rowerze stacjonarnym, wzorowanym na kolarskim typie jednośladu, która odbywa się na sali sportowej. Opracował ją w drugiej połowie lat 80. XX wieku trener i sportowiec Johnny G. Do elementów typowych dla kolarstwa halowego dodał on podkład muzyczny oraz pracę w grupie pod okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej.

Zajęcia ze spinningu

Zajęcia ze spinningu trwają zwykle godzinę, a ich intensywność należy dopasować, po konsultacjach z instruktorem, do własnych możliwości i wartości tętna. Możemy wyróżnić trening „endurance”, podczas którego pracuje się nad sprawnością i wytrzymałością przy tętnie na poziomie 65-75 proc. Tutaj jazda na rowerze, odbywająca się po terenie płaskim, łączona jest z biegiem.

Drugim rodzajem zajęć są ćwiczenia na siłę, czyli strenght, przy tętnie 75-85 proc. W czasie tego treningu jazda odbywa się po terenie górskim. Internal jest to trening łączący w sobie endurance z strength. Odbywa się przy tętnie 65-92 proc. i dzieli się na intensywność wysoką oraz bardzo wysoką.

Zalety spinningu

Ten program fitness poprawi pracę układu krążenia, zwiększy wydolność organizmu, a także wzmocni układ kostny. Może również pomóc w walce z niechcianymi kilogramami ponieważ podczas jednego, godzinnego treningu można spalić ok. 800 kalorii. Spinning sprawdza się także jako forma profilaktyki przed chorobą wieńcową i nadciśnieniową.

Spinning może uprawiać każdy. To idealna alternatywa dla jazdy na rowerze w okresie jesienno-zimowym, kiedy to głównie ze względu na niesprzyjającą pogodę, odkładamy nasz jednoślad do piwnicy lub na strych. Trening spinning pozwala także zredukować stres.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28031 )
Array ( [docId] => 28031 )