Gainery i ich wpływ na zdrowie

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 16-05-2012 r.

Dążenie do osiągnięcia sylwetki kulturysty oraz budowa masy mięśniowej wymaga ciężkiej pracy i długich godzin spędzonych na ćwiczeniach, głównie na siłowni. W celu przyspieszenia rozwoju tkanki mięśniowej kulturyści, a także osoby prowadzący aktywny tryb życia wspomagają się specjalnymi odżywkami tzw. gainerami.

Czym są gainery

Gainery to odżywki wspomagające budowanie masy mięśniowej, które zawierają w sobie dwa niezbędne składniki odżywcze, czyli białko, pełniące w organizmie rolę materiału budulcowego i węglowodany, które odpowiadają za dostarczenie energii. Proporcja między nimi wynosi 1:4, co oznacza, że do wytworzenia 1 jednostki białka potrzebne są 4 jednostki węglowodanów. Taki stosunek umożliwia doprowadzenie organizmu do stanu anabolicznego, czyli budowania tkanki mięśniowej beztłuszczowej.

Do tego przyczynia się również duża kaloryczność odżywek, zawartość witamin i minerałów, a także tauryny, kreatynę czy glutaminy. Gainery zawierają od 3 do 30 proc. białka i około 70 proc. węglowodanów.

Dla kogo gainery?

Odżywki na masę są zalecane sportowcom, którzy chcą w stosunkowo krótkim czasie rozbudować swoją masę mięśniową oraz poprawić wydolność swojego organizmu. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względu na bardzo szybki metabolizm, mają problemy z przybraniem na wadze, a chciałyby lub potrzebują przytyć. Opcjonalnie mogą być również stosowane przez osoby pracujące fizycznie oraz tych, którzy nie są w stanie zjadać regularnych posiłków.

Dawkowanie oraz rodzaj przyjmowanych gainerów od tego, jaki cel Ci przyświeca. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów i tkanki tłuszczowej odpowie będą dla ciebie gainery o wyższej zawartości białka niż węglowodanów. Gdy chcesz osiągnąć odwrotny efekt, czyli przybrać na wadze, wybierz odżywki, gdzie węglowodany mają przewagę nad białkiem. Natomiast, jeśli interesuje Ci utrzymanie wagi, postaw na produkt o równej zawartości obu składników odżywczych.

 

Warto pamiętać, że gainery przynoszą pożądane efekty jedynie w połączeniu z regularnym treningiem. Ich stosowanie jako uzupełnienie codziennego jadłospisu bez aktywności fizycznej może przyczynić się do wzrostu wagi, ponieważ odżywki są produktami wysokokalorycznymi.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28024 )
Array ( [docId] => 28024 )