Gdzie w Polsce pływać kajakiem

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 01-06-2012 r.

Bez wątpienia w Polsce występują bardzo dobre warunki terenowe do pływania kajakiem. Do uprawiania tego sportu idealna jest nie tylko północna część kraju, ale także inne jego rejony. Pływać można nie tylko na rzekach. Niemal w każdym polskim województwie znajdzie się potok lub jezioro, które sprzyja tego typu rekreacji. Gdzie najlepiej wybrać się na kajaki?

Pływanie kajakiem na rzekach Polski

Na wielu rzekach Polski można spotkać szlaki kajakowe. Każdy z nich ma określony stopień trudności, nadany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Najłatwiejsze są te oznaczone literami ZWA. Do takich cieków wodnych należą m.in. Czarna Hańcza i Wkra. Nie ma na nich wysokich fal. Woda jest spokojna i na kajakarzy nie czyhają żadne niebezpieczeństwa i przeszkody. Nurt w tych rzekach jest raczej leniwy.

Nieco trudniejsze są rzeki oznaczone ZWB. W nich nurt jest szybszy i możemy napotkać różnego rodzaju przeszkody, jak np. konary drzew. Do takich należą Wisła, jednak tylko w niektórych miejscach i Gwda. Większy poziom trudności, a zatem także lepszych umiejętności wymagają cieki wodne oznaczone ZWC. Tam nurt jest dość porywisty. Do tej kategorii zalicza się m.in. Wieprz i Rospudę.

 

Pływanie kajakiem na jeziorach Polski

Takie zbiorniki są godne polecenia, jeśli ktoś lubi spokojnie płynąć i nie napotykać na swojej drodze zbyt licznych przeszkód. W Polsce jest dość sporo rozległych jezior, które sprzyjają uprawianiu kajakarstwa. Należą do nich przede wszystkich: jezioro Młyńskie i Gróźno, Jeziorak, Wigry, Śniadrwy oraz Roś.

Do pływania kajakiem nadają się również sztuczne zbiorniki zalewowe i zapory. W sezonie należy się jednak wystrzegać akwenów, na których panuje duży ruch ze względu na obecność dużych jachtów i licznych łodzi motorowych. Mogą one przewrócić nasz kajak i spowodować niebezpieczną sytuację.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Polecam spływy czarną hańczą z kajak1 http://www.kajak1.pl

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28036 )
Array ( [docId] => 28036 )