Gra w polo

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 14-05-2012 r.

Polo to sport grupowy, zarezerwowany dla stosunkowo wąskiej grupy osób, które są członkami klubów Polo. Członkostwo w klubie Polo jest dość kosztowne i wymaga niezwykle sprawnej umiejętności jazdy konno.

Główne zasady gry w polo

Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce drużyny przeciwnej za pomocą specjalnego młotka. Zawodnicy po boisku poruszają się oczywiście konno. Przepisy gry zostały tak stworzone, by nie przemęczać zwierząt. Na jednym koniu zawodnik może jeździć tylko siedem i pół minuty (to jedna część całego meczu). Oznacza to, że zawodnik musi mieć co najmniej dwa konie, by móc rozegrać mecz do końca. Po skończonej części meczu następują 3 minuty przerwy na zmianę konia.

Jedno zwierzę może wystąpić tylko w dwóch częściach meczu. Z tego względu najczęściej rozgrywane są mecze składające się z czterech części, wtedy każdemu zawodnikowi wystarczają dwa konie na całą grę.

Zawody w polo

Liczba graczy jest dyktowana przez ilość koni dostępnych w stajni oraz wielkość boiska. Najczęściej drużyna nie składa się z więcej niż 4 zawodników. Każde boisko do polo jest innej wielkości, znajdują się na nich dwie bramki oznaczone słupkami o szerokości ok. 7 metrów. Nie są one jednak ustawione jak na innych boiskach na przeciwległych końcach, ale bliżej środka, tak by w galopie na bramkę można było spokojnie zakręcić konie, nie narażając ich na kontuzje.

 

Technika gry w polo

Najważniejszym elementem gry w polo jest właściwa technika prowadzenia konia. Ten sport jest zarezerwowany wyłącznie dla osób pewnie czujących się w siodle. Zawodnik jeździ trzymając konia jedną ręką, tak by móc trzymać w drugiej młotek. Polo wymaga opanowania umiejętności ruszania, zatrzymania i zwrotów konia przy pomocy własnego dosiadu oraz łydek. Co więcej, koń musi być przyzwyczajony do odbijania piłki młotkiem przez swojego jeźdźca.

Osoby zainteresowane nauką gry w polo powinny zgłosić się do organizacji sportowych polo, które organizują programy szkoleniowe obejmujące jazdę konno i samą grę z młotkiem w ręce.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28006 )
Array ( [docId] => 28006 )