Jak dobrać odpowiedni biustonosz sportowy

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 08-05-2012 r.

Podczas uprawiania jakiekolwiek aktywności fizycznej kobiece piersi narażone są na wiele urazów. Przemieszczanie się piersi podczas wysiłku fizycznego może spowodować bolesne otarcia, a także prowadzić do naciągnięć, zniekształceń, a czasem nawet zerwania więzadeł Coopera, podtrzymujących biust. Można temu zapobiec, dobierając odpowiedni stanik sportowy.

Zanim wybierzesz się po biustonosz sportowy, sprawdź, jaki rozmiar będzie Ci potrzebny. Jak to określić? Weź miarkę krawiecką i zmierz obwód pod biustem, a następnie obwód piersi. Pamiętaj, aby zaniżyć obwód pod biustem o około 3 cm lub zaokrąglić wynik w dół. Następnie od obwodu w biuście odejmij obwód pod nim uzyskany po zaniżeniu, w ten sposób uzyskasz potrzebny Ci rozmiar miseczki. Jeśli różnica wyniesie 9 cm masz rozmiar AA, 11 cm – A, 13 cm – B, 15 cm – B, 17 cm – C, 19 cm – D, 21 cm – DD, 23 cm – E, 25 cm – F, 27 cm – FF i tak co dwa centymetry aż do różnicy w obwodach wynoszącej 47 cm i miseczką w rozmiarze K.

Kiedy założysz w przymierzalni biustonosz sportowy zwróć uwagę na cztery podstawowe elementy:

  • pas, gdyż od niego zależy stabilność i podtrzymanie piersi. Nie może on być za ciasny, ani unosić się ku górze;
  • miseczki. Zwróć uwagę, czy biust całkowicie się w nich mieści oraz, czy nie powoduje on wybrzuszeń nad górną krawędzią miseczki lub pod pachą;
  • fiszbiny. Nie mogą one wbijać się w piersi, ani odkrywać ich;
  • ramiączka. Powinny dać się unieść na wysokość około 2 cm od ciała.

 

Przy mniejszym rozmiarze biustu sprawdzi się biustonosz kompresyjny, który jest w pełni zabudowane. Jeśli nosisz rozmiar C i większe powinnaś wybierać biustonosz z dzielonymi miseczkami, który przyciska każdą pierś osobno.

Aby sprawdzić, czy wybrany przez ciebie biustonosz sportowy jest odpowiedni, warto podczas jego przymierzania wykonać kilka podskoków. Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort podczas tego ćwiczenia np. piersi za nadto się poruszają lub któryś element biustonosza uwiera cię lub wbija się w ciało, powinnaś wybrać inny rozmiar bielizny. Dobierając biustonosz sportowy nie zapomnij o tym, aby był od odpowiedni dla uprawianej przez ciebie dyscypliny sportu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27978 )
Array ( [docId] => 27978 )