Jak grać w raquetball

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 15-05-2012 r.

Młodszy brat squasha, raquetball staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową na świecie. Przejrzyste zasady i dynamizm gry przysparzają raquetball wielu zwolenników, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak zagrać w raquetball?

Ta dyscyplina sportowa narodziła się w USA, wymyślił ją wieloletni gracz w tenisa i piłkę ręczną, Joe Sobek. Łącząc pewne zasady zaczerpnięte z tenisa i piłki ręcznej w rezultacie otrzymał właśnie raquetball – grę łatwą i dynamiczną, w której rywalizacja jest bardzo zacięta.

Sprzęt do raquetball

Podstawowym sprzętem, niezbędnym każdemu zawodnikowi jest rakieta. Różni się ona dość znacząco od używanej do gry w tenisa, ponieważ jest krótsza. Z kolei piłeczka do odbijania jest większa od squashowej. Dodatkowo gracze często ubierają specjale rękawiczki, które wzmacniają chwyt i tym samym zwiększają moc uderzenia. Analogicznie do squasha, gra toczy się na zamkniętym korcie otoczonym ścianami i sufitem. Chociaż kort do raquetballa jest większy, to w ostateczności można grać na korcie do squasha.

Zasady raquetball

Jedna rozgrywka trwa 3 sety. Gracz zwycięża dany set, gdy uzyska 15 punktową przewagę nad przeciwnikiem. W squashu punkty może zdobywać jedynie zawodnik serwujący, natomiast w raquetballu obydwaj gracze równocześnie. Zarówno serwujący, jak i przyjmujący traci punkt po nieudanym odbiorze, który trafia do przeciwnika. Dlatego przyjmujący może zyskać podwójnie – prawo do serwu i punkt.

 

Poprawny serw musi odbić się od ściany przedniej. Po uderzeniu piłka może odbić się od sufitu, podłogi lub którejś ze ścian bocznych. Należy jednak pamiętać o tym, że od podłogi może się odbić tylko raz, natomiast od ścian dwa razy. Oczywiście dozwolone jest zagranie z woleja, czyli odbicia piłki zanim ta dotknie podłogi. Dodatkowym wymaganiem jest, by serwowana piłeczka odbiła się za tzw. linią short line, oznakowaną na podłodze.

Raquetball to bardzo przyjemna dyscyplina sportu. Daje wiele radości i pozwala graczom oderwać się od rzeczywistości i rozładować stres. To także znakomita okazja do pracy nad swoją kondycją fizyczną.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28009 )
Array ( [docId] => 28009 )