Jak jeździć na rowerze zimą

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-05-2012 r.

Jeśli ktoś twierdzi, że zimą nie da się jeździć na rowerze, zdecydowanie się myli. Rowerzyści nie rezygnują ze swojej pasji nawet podczas mrozów i opadów śniegu. Wystarczy tylko przystosować rower do ciężkich warunków i zastosować się do kilku prostych zasad.

Jak zadbać o rower zimą?

Zimą nasz jednoślad jest bardziej narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego należy o niego szczególnie uważnie zadbać i wycierać jego części, gdy stopnieje na nich śnieg. Dzięki temu unikniemy korozji i zniszczenia wielu elementów pojazdu.

Pamiętajmy też o smarowaniu części napędu jednośladu. Żeby poprawić właściwości jezdne roweru warto spuścić nieco powietrza z kół. Niższe ciśnienie w oponie sprawi, że będzie nam się lepiej jechać w gęstym śniegu oraz poprawi się nasza przyczepność. Można również zainwestować w specjalną oponę nabitą kolcami zakładaną na przednie koło.

Ponadto zimą lepiej jest jeździć na rowerze w pozycji maksymalnie wyprostowanej. Pomaga to mieć większą kontrolę nad pojazdem. Jazda po śniegu i często oblodzonych chodnikach jest trudna, ale można się do niej przyzwyczaić. Wystarczy trochę odwagi, rozsądku i uwagi podczas pierwszych zimowych jazd.

Ubiór do jazdy na rowerze w zimowe dni

Jadąc na rowerze w zimie należy ubrać się ciepło, jednak nie za grubo. Pamiętajmy, że jazda wymaga od nas wysiłku i ruch szybko rozgrzeje nasz organizm. Nie4 możemy jednak zapomnieć o odpowiedniej ochronie tych części ciała, które są wystawione na działanie zimna i pozostają raczej w spoczynku. Po pierwsze zadbajmy o dobre nakrycie głowy, które z jednej strony nie będzie ograniczało naszego pola widzenia oraz będzie dobrze przylegać do głowy. Zaopatrzmy się również w ciepły szalik lub chustę, która ochroni nasze gardło.

Równie ważne jest, żeby dobrze zadbać dłonie. W zimowych warunkach często zawodzą zwykłe rękawiczki, dlatego warto sięgnąć po sprzęt dla narciarzy, który zapewnia lepszą ochronę przed wiatrem i temperaturą. Również stopy wymagają szczególnej uwagi podczas zimowych przejażdżek rowerem. Dobrze jest założyć solidne buty, ale o nie zbyt twardej podeszwie, żeby czuć pedały i móc w pełni kontrolować swoje stopy. Ubierzmy też grube skarpety lub rajstopy, albo nawet kilka. W tym przypadku również dobrze sprawdza się odzież dla narciarzy.

Jazda na rowerze zimą jest sporym wyzwaniem, ale nie jest niemożliwa. Ciepłe ubranie, właściwa technika jazdy i konserwacja roweru pozwalają cieszyć się podróżowaniem pojazdem nawet przy niskich temperaturach i opadach śniegu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28019 )
Array ( [docId] => 28019 )