Jak poprawnie wykonywać taniec brzucha

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-04-2012 r.

Kokieteria, podkreślanie kobiecych walorów, subtelność i efektowność ruchów sprawia, że taniec brzucha przyciąga męskie spojrzenia. Aby w pełni zachwycać otoczenie swoim tańcem brzucha, a także cieszyć się własnym ciałem, pozbyć się kompleksów i przy okazji kilogramów musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach poprawnego wykonywania tańca brzucha.

Taniec brzucha - prawidłowa postawa

Naukę tańca należy rozpocząć od wyrobienia w sobie nawyku dbania o prawidłową postawę, ponieważ niewłaściwe ułożenie ciała może sprawić, że zamiast cieszyć się tańcem będziesz zmagała się z bólami kręgosłupa.

Zapamiętaj trzy główne zasady – plecy mają być proste, miednica powinna być wysunięta do przodu, a głowa i klatka piersiowa uniesiona do góry. Dodatkowo nogi w kolanach powinny być lekko ugięte, łopatki ściągnięte do tyłu. Nie wypinaj pośladków do tyłu.

Ponadto warto pamiętać, że podczas tańca ręce, z wyjątkiem momentu dotykania włosów, nie mogą dotykać ciała, podpierać bioder, itp. Nie mogą również swobodnie zwisać.

Shimmy i ósemki

Podstawowym ruchem wykonywanym w tańcu brzucha są tzw. shimmy, czyli ruchy polegające na postrząsaniu lub wprawianiu określonej części ciała, zwłaszcza biustu, brzucha oraz bioder. Z kolei ósemka to poruszanie biodrami w taki sposób, aby zataczały one kształt ósemki. Dzielimy ją na dwa rodzaje. Stojąca inaczej pionowa: najpierw prawym biodrem rysujesz w powietrzu łuk na zasadzie dół-góra, a potem identycznie z lewej strony. Nie możesz odrywać nóg od podłoża.

Z kolei w ósemce horyzontalnej inaczej poziomej, jedno biodro przesuwa się w bok, wykonuje tzw. twist i przesuwa je w drugi bok. Ósemkę robi się do tyłu i do przodu, można ją połączyć z shimmami. Istotny jest również tzw. krok arabski. Tułów i jedna noga stoi w miejscu, a druga wykonuje naprzemienny ruch z przodu i tyłu. Możesz dołączyć do tego shimmy i dodać akcent biodrami, czyli prostujesz jedno z kolan, a biodro wypychasz do góry.

Taniec brzucha najlepiej ćwiczyć pod okiem instruktora, który na bieżąco będzie korygował ewentualne nieprawidłowości i błędy. W ten sposób nie tylko szybciej nauczysz się prawdziwego belly dance, ale i zmniejszysz ryzyko odczuwania dolegliwości ze strony kręgosłupa. Dobrze wykonany taniec brzucha za sobą radość i energię. Pozwala lepiej poznać własne ciało, a także wysmukla je, zwiększa jego sprawność oraz wzmacnia kręgosłup.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27932 )
Array ( [docId] => 27932 )