Jak pozbyć się zakwasów

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-05-2012 r.

Kontuzja, sprawy rodzinne lub natłok zadań w pracy mogą wymusić na nas przerwę w regularnych treningach. Zwykle, kiedy uda nam się wznowić zajęcia, kilka godzin później mamy problemy z poruszaniem się. Spowodowane jest to tzw. zakwasami. Zobacz, jak uniknąć zakwasów lub szybko zwalczyć zakwasy.

Zakwasy - co to jest?

Zakwasy to ból mięśni spowodowany nadmiernym stężeniem kwasu mlekowego w ich obrębie, który wytwarza się w wyniku beztlenowej glikozy, czyli fermentacji mlekowej. Towarzyszą temu mikrourazy np. naderwania włókien mięśni szkieletowych.

Bóle pojawiają się około 8 do 48 godzin po wysiłku i mogą potrwać kilka dni. Występują zwykle na początku przygody z bieganiem, po przerwie w regularnym treningu lub po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym.

Walka z zakwasami

Podstawową zasadą walki z zakwaszeniem mięśni jest działanie zgodnie z powiedzeniem „klina klinem”. Należy przeprowadzić lekki, trwający około pół godziny trening, polegający na np. marszu, biegu, jeździe na rowerze lub pływaniu.

Kolejnym sposobem jest kąpiel w gorącej wodzie, która powinna trwać do momentu maksymalnego nagrzania obolałych mięśni lub wizyta w saunie.

Szybkie efekty przynosi również masaż obolałych mięśni lub zastosowanie maści rozgrzewających.

Zadbaj również o to, aby twoja dieta zawierała duże ilości warzyw i owoców, białka oraz błonnika. Ważne jest, aby odpowiednio nawodnić organizm.

 

Zapobieganie zakwasom

Pamiętając o kilku prostych zasadach, możesz zapobiec powstawaniu zakwasów. Po pierwsze przed każdym treningiem przeprowadź rozgrzewkę oraz wykonaj ćwiczenia rozciągające, tzw. stretching. Podczas dłuższego i intensywnego treningu nie zapominaj o piciu wody lub napojów izotonicznych.

Nie forsuj niepotrzebnie organizmu. Dostosowuj natężenie wysiłku do swoich możliwości. Obciążenia treningowe wprowadzaj stopniowo, zaczynając od najlżejszych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28017 )
Array ( [docId] => 28017 )