Jak radzić sobie z chorobą morską

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 15-05-2012 r.

Choroba morska dotyka bardzo wielu osób. Ta przypadłość może skutecznie zepsuć każdy wypad nad morze i jezioro. Odbiera ona także przyjemność z podróżowania łodziami, kajakami lub rowerami wodnymi. Jak poradzić sobie z chorobą morską i nie dać sobie zmarnować urlopu?

Przyczyny choroby morskiej

Najczęstszą przyczyną złego samopoczucia w środkach lokomocji, w tym na statkach i łodziach, jest ich balansujący ruch. Nasz organizm nie przetwarza w odpowiedni sposób bodźców, które docierają do nas podczas podróży. Mózg, wzrok i błędnik odbierają zupełnie różne sygnały, które się ze sobą nie zgadzają. Podczas rejsu statkiem wzrok nie rejestruje ruchu, ponieważ wnętrze statku pozostaje nieruchome. Z kolei błędnik odbiera kołysanie na morskich falach. W takim przypadku mózg jest zdezorientowany, co może objawiać się w różny sposób.

Objawy choroby morskiej

Jednym z pierwszych objawów tego rodzaju choroby lokomocyjnej jest brak apetytu. Temu uczuciu często towarzyszą zawroty i bóle głowy. Tej przypadłości towarzyszy również dyskomfort termiczny. Powszechnymi objawami są także odczucie suchości w ustach lub ślinotok. Jednak najczęściej u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną pojawiają się wymioty. Ponadto organizm jest zmęczony, a samopoczucie uczestnika rejsu złe.

 

Zapobieganie chorobie morskiej

Nie ma skutecznych metod zapobiegania chorobie morskiej. Jeśli wiemy, że jesteśmy chorzy, możemy zastosować jeden z wielu dostępnych w aptekach środków na tę dolegliwość, jednak niektóre z nich mogą powodować otumanienie i senność. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych plastrów o właściwościach akupresury. Ponadto, podczas rejsu statkiem można skupić wzrok na stałym elemencie krajobrazu lub na horyzoncie.

Dobrze także zaniechać czytania książek lub robienia zdjęć. Spożywajmy też lekkie posiłki, w tym słone paluszki, musli, budynie. Na pocieszenie warto dodać, że w czasie długiego rejsu nie będziemy cierpieć cały czas. Objawy ustąpią w ciągu kilku dni, natomiast, jeśli podróżujemy krótko, znikną one w chwili zejścia na ląd.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28013 )
Array ( [docId] => 28013 )