Jak samodzielnie wykonać model samolotu

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-04-2012 r.

Własnoręczne wykonanie konstrukcji nie jest łatwe. Wymaga od modelarza poświęcenia dużej ilości wolnego czasu i ogromnych pokładów cierpliwości. Wystarczy jednak dobry plan i harmonogram prac, żeby poprawnie i bez większego kłopotu stworzyć swój własny model samolotu. O czym zatem warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy samolotu?

Najpierw należy zastanowić się, jaki model chcemy zbudować: czy chcemy skorzystać z gotowych planów, czy stworzyć zupełnie nową, autorską konstrukcję. Gotowe rysunki można znaleźć w internecie lub w magazynach modelarskich. Warto też na wstępie podjąć decyzję o tym, z jakiego materiału ma być zrobiony samolot i jaki napęd chcemy mu nadać. Na początek warto stworzyć konstrukcję z depronu lub pianki EPP, ponieważ te materiały są bardzo trwałe i dość łatwe w obróbce i stosunkowo tanie.

Bardzo dobrze jest, jeśli przed budową uda nam się skompletować wszystkie potrzebne części i akcesoria. Ważne, żebyśmy zakupili też trochę więcej materiału do konstrukcji naszego samolotu oraz elementy wzmacniające konstrukcję, jak np. pręty węglowe. Oprócz tego zadbajmy, żeby nie zabrakło nam wszelkiego rodzaju śrubek i podkładek, które będziemy potrzebować do osadzenia wyposażenia modelu, w przypadku wykonania samolotu z balsy.

Wszystkie jego elementy należy wyciąć, zachowując ogromną precyzję. Dobrze jest powierzyć tę czynność osobie lub firmie, która posiada laserową wycinarkę. To gwarantuje wysoką jakość cięcia i gładkie krawędzie, których nie trzeba szlifować. Poszczególne części połączmy ze sobą bardzo starannie za pomocą specjalistycznego kleju, dostosowanego do użytego materiału budulcowego.

W przypadku modeli z balsy, należy jeszcze kleić konstrukcję. Można do tego użyć folii modelarskiej lub papieru japońskiego. Na końcu powinniśmy zadbać o precyzyjne zamontowanie serw i napędu i odbiornika. Przed zamontowaniem silnika benzynowego pamiętajmy, żeby go dotrzeć.

Na samym końcu należy zestroić nadajnik z serwami i dopracować wszystkie ustawienia. To odpowiedzialna rola i warto robić to w towarzystwie doświadczonego modelarza, który będzie czuwać, czy wszystko będzie dobrze działać.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27967 )
Array ( [docId] => 27967 )