Jak uniknąć zagrożenia podczas rejsu statkiem

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 09-05-2012 r.

Wiele osób posiada swój własny jacht, którym w okresie wakacyjnym pływa po polskich wodach lub wypływa w rejsy. Jednak niezależnie od skali wyprawy należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, które mogą pomóc uniknąć zagrożenia podczas rejsu.

Pogoda podczas rejsu statkiem i trasa rejsu

Jedną z najważniejszych czynności jest wcześniejsze zaplanowanie rejsu. Należy dokładnie przeanalizować dokąd chcemy płynąć i w jakim czasie dotrzeć na miejsce. Warto też przewidzieć czas dodatkowy, na wszelki wypadek. O naszych zamiarach warto także poinformować bliskich lub znajomych, żeby choć jedna osoba była w stanie określić rejon, w który się udaliśmy, w razie gdybyśmy stracili łączność z odpowiednimi służbami.

Sprawdźmy także działanie urządzeń pokładowych. Powinniśmy też dokładnie sprawdzić pogodę prognozowana na czas naszego rejsu. Unikajmy podróży w razie zapowiedzi silnych wiatrów i burz.

Załoga jachtu i wyposażenie jachtu

Jeśli wybieramy się w podróż ze znajomymi warto dowiedzieć się jakie są ich umiejętności pływania. Jeśli ktoś nie czuje się dobrym pływakiem, powinien włożyć kapok. Całą załogę należy także poinstruować o tym, jak trzeba postępować w razie zagrożenia. Pamiętajmy też, żeby zapoznać ich z umiejscowieniem podstawowych sprzętów ratunkowych, jak kamizelki i koła oraz obsługiwać radiostację i nauczyć najprostszych komunikatów.

Poinstruujmy też naszych pasażerów o tym, żeby nie wychylali się za burtę bez potrzeby i uważali, żeby się nie poślizgnąć. Warto także zadbać o wyposażenie jachtu i sprawdzenie jego stanu technicznego przed rejsem. Należy uzupełnić wszystkie braki i upewnić się, że działają wszystkie urządzenia nawigacyjne i stery. Trzeba koniecznie zrobić zapasy żywności i wody pitnej.

Pamiętajmy, że najlepszym zabezpieczeniem przez zagrożeniem i niebezpieczeństwem jest rozwaga. Nie ryzykujmy naszym zdrowiem wychodząc w morze podczas niepogody. Bądźmy odpowiedzialni oraz miejmy na uwadze, żeby nie pływać łodzią po spożyciu alkoholu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27988 )
Array ( [docId] => 27988 )