Jak właściwie zadbać o rower

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 22-05-2012 r.

Poruszanie się rowerem po mieście jest często o wiele szybsze niż jazda samochodem czy tramwajem. Jazda na rowerze to również bardzo popularny sposób na poprawianie swojej kondycji fizycznej i miła forma rekreacji. Bez względu na to, w jakim celu używamy roweru, warto dobrze o niego zadbać i pamiętać o konserwacji roweru.

Czyszczenie roweru

Czysty rower będzie dobrze jeździł znacznie lepiej i dłużej niż brudny. Przed pierwszą jazdą oraz po zakończeniu sezonu warto dokładnie wyczyścić nasz pojazd we wszystkich zakamarkach. Przy tej czynności nie możemy zapomnieć także o napędzie roweru. Warto przepłukać łańcuch oraz zębatki, żeby do mechanizmu nie dostały się drobinki piasku, kamyki czy inne zabrudzenia, które znacznie obniżają jakość działania napędu i mogą powodować jego uszkodzenie. Rower należy również umyć po każdej jeździe w ciężkich warunkach – np. po lesie czy piasku.

Po umyciu jednoślady można użyć spay-ów i preparatów konserwujących, które można nabyć w dobrych sklepach rowerowych.

Stan techniczny roweru

Zaleca się obejrzenie roweru i jego mechanizmów przed każdorazowym wyruszeniem w trasę. Warto sprawdzić naciąg łańcucha, działanie przerzutek i hamulców oraz upewnić się, że linki nie są przecięte. Pamiętajmy, że co najmniej jeden z nich musi działać. Należy też popatrzeć, czy w oponach znajduje się wystarczająca ilość powietrza. Rower, którego opony są słabo napompowane jedzie znacznie ciężej i jest bardziej podatny na wygięcie felg i szprych koła.

Pierwsze niepokojące oznaki należy rejestrować, np. przeskakiwanie pedałów, zgrzytanie łańcucha, nierówna jazda kół i zgłosić specjalistom ich naprawę. Jeśli nie znamy się na rowerach nie warto próbować samemu naprawić takich rzeczy. W miarę możliwości nie zostawiajmy roweru na zewnątrz kiedy pada deszcz, śnieg lub gry mocno wieje wiatr, niosąc ze sobą piach i pył.

 

Konserwacja łańcucha rowerowego

To najważniejsza część roweru i tym samym wymaga szczególnej uwagi i dbałości. Mechanizm napędowy, czyli zębatki, łańcuch, naciągacze i piasta pedałów oraz elementy osi kół powinny być regularnie smarowane Po oczyszczeniu części z kurzu i zanieczyszczeń, należy równomiernie nasmarować je smarem lub olejem rowerowym i rozprowadzamy go po całej powierzchni łańcucha obracając pedałami. Podobnie postępujemy z elementami osiek.

Dzięki smarowaniu do kluczowych dla dobrej jazdy części jednośladu nie przylega brud. Prace konserwacyjne dobrze jest przeprowadzać kilka razy do roku.

Odpowiednia konserwacja i obserwacja działania naszego jednośladu. Pielęgnacja pojazdu jest wymagająca, ale możemy być pewni, że zadbany i czysty rower będzie nam służyć przez długie lata.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28030 )
Array ( [docId] => 28030 )