Jak wybrać dobry kajak

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 07-05-2012 r.

Coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać piękno i przyjemność płynącą z kajakarstwa. Wiele osób decyduje się także za zakup własnego sprzętu. Można wyróżnić kilka typów kajaków, odpowiednich do różnych stylów pływania i rodzaju wód. Jak zatem wybrać odpowiedni sprzęt?

Kajaki turystyczne i kajaki rekreacyjne

Tego typu sprzęt rekreacyjny bardzo dobrze nadaje się dla początkujących kajakarzy oraz tych, którzy lubią leniwie pływać po spokojnych akwenach. Taki kajak nadaje się bardzo dobrze na rozległe akweny i niezbyt bystre rzeki. Najczęściej są dwuosobowe, wykonane z polietylenu, dzięki czemu jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ich dno jest szerokie, co sprawia, że łódź jest stabilna i trudno je przewrócić.

Z kolei sprzęt turystyczny jest nieco bardziej wytrzymały i dobrze spisuje się nawet w trudniejszych warunkach. Taki kajak jest dłuższy i wyposażone w dodatkowe przedziały bagażowe, co umożliwia wypływanie nim na dłuższe wyprawy.

Kajak górski

Kajak górski różni się od kajaków turystycznych i rekreacyjnych. Doskonale sprawdza się na rwących i bystrych górskich rzekach. W tym przypadku wskazany będzie zakup krótkiego i bardzo zwrotnego kajaka. Materiał, z którego jest wykonany to polietylen, zaś dodatkowe wzmocnienia powstały z włókna szklanego. Dzięki temu można pokonać bez problemu pokonywać trudny teren. Kajakowi nie straszne są nawet konary drzew i skały.

 

Kajaki morskie

Tego typu łodzie są dość długie i w miarę szerokie, co ma gwarantować ich stabilność. Nie są jednak tak szerokie jak kajaki rekreacyjne. Płyną one stosunkowo szybko, jednak nie są bardzo zwrotne.

Konstrukcje takie są lekkie i posiadają dodatkowe przedziały, w których można ulokować bagaż, oraz komory wypornościowe. Dodatkowo wyposażone są w ster, który umożliwia precyzyjne i skuteczne kierowanie łodzią. Nie brakuje też niezbędnych sprzętów nawigacyjnych i ratunkowych. Kajaki te są bardzo wygodne i gwarantują wysoki komfort rejsu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27976 )
Array ( [docId] => 27976 )