Jak wybrać kask rowerowy

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 10-05-2012 r.

Podczas jazdy na rowerze ważna jest nie tylko znajomość przepisów ruchu drogowego, ale także nasze bezpieczeństwo. Może je znacznie zwiększyć noszenie kasku rowerowego. W Polsce nie jest to jeszcze obowiązkiem rowerzysty, ale warto się przełamać i chronić swoją głowę. Jednak jak wybrać dobry kask rowerowy?

Rozmiar kasku rowerowego

Przy wyborze odpowiedniego kasku powinniśmy mieć na uwadze obwód naszej głowy. Dobrze wybrany sprzęt nie zsuwa się nam na oczy, ani nie spada niebezpiecznie do tyłu. Za duży lub za mały kask nie chroni głowy przed urazem podczas wypadku.

W celu lepszego przylegania tego rodzaju zabezpieczenia warto wybrać sprzęt z pokrętłem znajdującym się z tyłu. Umożliwia ono regulację wewnętrznej części kasku, dzięki czemu bardziej dopasujemy kask do kształtu naszej głowy.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia pod brodą. Nie może być ono za ciasne, ani zbyt luźne, ponieważ wtedy ochrona jaką ma dawać kask będzie znacznie zmniejszona.

Parametry kasków rowerowych

Ważne jest, żeby kask przepuszczał dużo powietrza, ale jednocześnie chronił przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego dobrze wybrać sprzęt, który posiada otwory wentylacyjne i miejsca pokryte siateczką, która umożliwia przepływ powietrza.

Dobry kask powinien być również stosunkowo lekki. W sytuacji, gdy wybierzemy za ciężki sprzęt możemy nabawić się urazów odcinka szyjnego kręgosłupa i dotkliwych bóli karku.

Wybór kasku powinien również uwzględniać rodzaj kolarstwa, jaki uprawiamy. Kask do jazdy po mieście będzie różnił się znacznie od kasku do jazdy w górach czy na czas. Dlatego warto jest określić jak będziemy jeździć i dobrać kask w zależności od stylu jazdy.

Wybór kasku rowerowego nie jest łatwy. Zastanawiając się nad zakupem takiego sprzętu warto wziąć pod uwagę również cenę. Nie należy kierować się marką, ani najniższą ceną. Pamiętajmy, że chodzi o nasze zdrowie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27992 )
Array ( [docId] => 27992 )