Jak wybrać siodełko rowerowe

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Podczas jazdy na rowerze bardzo duże znaczenie ma to, czy wygodnie siedzimy. Podczas podróży ciężar naszego ciała spoczywa na rękach raz na pośladkach. Dlatego warto wybrać do naszego roweru odpowiednie siodełko, dobrane pod względem wygody oraz uprawianego przez nas stylu jazdy. Jakie siodełka do rowerów zatem mamy do wyboru?

Siodełko do roweru wąskie i siodełko do roweru szerokie

Zazwyczaj szerokie siodełka są przeznaczone do rowerów miejskich. Z powodu wysokiej, wyprostowanej pozycji, jaką przyjmuje się na tego typu pojazdach muszą być one odpowiedniej szerokości, żeby nie odgniatały się na pośladkach podczas miejskiej jazdy i pokonywaniu często wysokich krawężników.

Z kolei siodełka wąskie są raczej stosowane w rowerach górskich i szosowych. W takim stylu jazdy sprawdzają się one znacznie lepiej niż te szerokie, ponieważ pozycja rowerzysty jest inna i węższe siodełko wcale nie jest mniej komfortowe. Z reguły szerokie siodełka mają miękką wyściółkę, natomiast te wąskie są zdecydowanie twardsze i powodują znacznie mniej odparzeń.

Pokrycie siodełka do roweru

Tutaj mamy do wyboru kilka materiałów. Zdecydowanie nie powinniśmy wybierać siodełek wykonanych z plastiku, ponieważ są one bardzo niewygodne i nie przepuszczają powietrza, co powoduje liczne odciski i odparzenia, szczególnie latem. Bardzo dobrze spisuje się skóra, ponieważ jest przepuszczalna i jej kształt adaptuje się do siedzącego na siodełku rowerzysty. Warto także wybrać siodełko, które posiada dodatkową amortyzację, przykładowo w postaci sprężyn lub prętów.

 

Gdy już wybierzemy odpowiednie siodełko trzeba dobrze je ustawić. Powinno ono znaleźć się na dogodnej wysokości, właściwej dla stylu naszej jazdy. Warto jednak pamiętać, że siedząc powinniśmy wyprostowaną nogą dosięgać pedałów. Każdy powinien wyregulować sprzęt w zależności od własnych upodobań i tak, żeby jazda stanowiła dla niego przyjemnością. Nie warto też zmieniać ustawień, kiedy tylko zabolą nas pośladki. Czasem muszą się one przyzwyczaić do danej konfiguracji wysokości i kąta nachylenia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27998 )
Array ( [docId] => 27998 )