Jak zapobiec schodzeniu powietrza z opon

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 26-04-2012 r.

Przebita opona w jednośladzie może wzbudzać frustrację i zatrzymać Cię w miejscu na długie minuty, zanim nie wymienisz dętki lub nie naprawisz przebitej dętki. Jednak jest kilka drobnych rad, które pozwolą Ci rzadziej spoglądać na uchodzące z opony powietrze i wymieniać opony.

Ciśnienie w oponie roweru

Stałe monitorowanie i dbanie o stan opon pozwoli znacznie obniżyć możliwość jej przebicia. Rób to zawsze przed jazdą i gdy już zsiądziesz z roweru. Ważny jest nawet sam wygląd opony i jej bieżnika. Gdy zauważysz uszkodzenie natychmiast skontroluj, czy opona lub dętka nie zostały przebite. To pozwoli Ci uniknąć późniejszych niespodzianek.

Bardzo istotne jest też ciśnienie. Jeśli jest ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, opona jest tym bardziej narażona na uszkodzenia i pęknięcie dętki. Warto regularnie kontrolować stan powietrza i dbać, żeby był on utrzymany w granicach podanych przez producenta sprzętu rowerowego.

Najczęstsze przyczyny schodzenia powietrza z opon

Najczęstszą przyczyną schodzenia powietrza z opon jest najechanie na ostry przedmiot leżący na podłożu. Nawet najdrobniejsze rzeczy są w stanie uszkodzić nasz sprzęt. Warto zatem rozglądać się i patrzeć pod koła. Do szczególnie niebezpiecznych dla opon należą odłamki butelek i inne szkło, a ponadto metalowe części, śruby, gwoździe, a także puszki.

Gdy zdarzy Ci się najechać na którąś z tych części, obejrzyj dokładnie oponę i dętkę. Zaklej też wszystkie nawet najmniejsze uszkodzenia i dziurki specjalnymi łatami. Znajdziesz je w każdym dobrym sklepie rowerowym. Powinieneś mieć je zawsze przy sobie, nie ważne jak daleko jedziesz. To także narzędzie pierwszej pomocy, jeśli zauważysz, że z opon zaczyna schodzić powietrze.

Przebita opona lub schodzące z niej stopniowo powietrze nie należą do miłych widoków. Warto więc nieustannie kontrolować stan ogumienia swojego jednośladu i reagować na każde, nawet najmniejsze oznaki uchodzenia powietrza z opony lub dętki.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27955 )
Array ( [docId] => 27955 )