Jak zostać sędzią koszykówki

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 14-05-2012 r.

Interesujesz się koszykówką? Znasz podstawowe zasady obowiązujące w koszykówce? Nie masz problemów ze zdrowiem, a do tego chętnie połączyłbyś możliwość obcowania z ulubionym sportem i zarabiania pieniędzy? Podejmij decyzję o byciu sędzią koszykarskim.

Wymagania dotyczącego sędziego koszykówki

Sędzią koszykarskim może zostać osoba, która ukończyła 16 lat, jednak od osoby, która nie ukończyła 18 r.ż. wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na udział w kursie. Kandydat na arbitra musi posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia, umożliwiający wykonywanie obowiązków sędziego oraz zaświadczenie o niekaralności. Dobrze, gdy osoba zapisująca się na kurs zna podstawowe przepisy obowiązujące w piłce koszykowej.

Kurs na sędziego koszykówki

Po skompletowaniu wymaganych dokumentów kandydat musi zorientować się w siedzibie Wojewódzkiego Związku Piłki Koszykowej lub na stronie internetowej wydziału, kiedy organizowany będzie najbliższy kurs. W określonym terminie osoba chcąca zostać sędzią koszykówki musi złożyć wszystkie dokumenty osobiście, albo dokonać zgłoszenia przez internet, które będzie zawierało wymagane dane osobowe. Kurs, w zależności od częstotliwości zajęć, trwa około 3-4 miesięcy.

Podczas szkolenia kandydat zdobywa teoretyczne i praktyczne umiejętności potrzebne do prowadzenia meczów koszykarskich. Zwykle związki organizują kursy na sędziego boiskowego i funkcjonalnego, czyli stolikowego. Pozyskanie uprawnień sędziego boiskowego wiąże się z uzyskaniem sędziego stolikowego. Zasada nie działa w drugim kierunku.

Kurs na sędziego koszykówki kończy się dwuetapowym egzaminem. Pierwsza część praktyczna ma sprawdzić stan wiedzy odnośnie przepisów piłki koszykowej. Drugi etap to test kondycyjny oparty na biegu, który u mężczyzn trwa, w zależności od wieku, do 10 minut, a u kobiet 8 minut.

Kurs sędziowski jest płatny, a wysokość opłat ustalana jest przez dany wojewódzki związek koszykarski. W cenę kursu wliczone są materiały szkoleniowe.