Jakie są rodzaje kajakarstwa

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 15-05-2012 r.

Może się wydawać, że kajakarstwo to prosta dyscyplina sportu, a zawody odróżnia od siebie tylko ilość zawodników płynących w jednym kajaku. To jednak bardzo złudne twierdzenie, ponieważ kajakarstwo ma wiele różnorodnych, pasjonujących odmian.

Kajakarstwo tradycyjne

Najczęściej właśnie to mamy na myśli, myśląc o kajakarstwie. W tej dyscyplinie sportu zawodnicy mogą pływać na dwóch rodzajach kajaków: klasycznych i kanadyjkach. Zawody rozgrywane w tej odmianie sportu polegają na jak najszybszym pokonaniu danej odległości. Standardowe dystanse, na które pływają kajakarze to 200 m, 500 m, 1 km oraz 10 km.

Można pływać samemu, albo w drużynach dwu- i czteroosobowych. W kajakarstwie klasycznym zawodnik posługuje się wiosłem, na którego obu końcach znajdują się pióra. Umiejętne poruszanie tym sprzętem powoduje ruch łodzi oraz przyspieszanie. Z kolei w kanadyjkach, kajakarz klęczy na jednym kolanie i posługuje się wiosłem o jednym piórze, zanurzając je raz z jednej i raz z drugiej strony łodzi. W przypadku dwójek każdy z zawodników wiosłuje po jednej stronie.

Kajakarstwo górskie

To bardziej ekstremalna odmiana kajakarstwa. Zawodnicy płyną przez górskie rwące potoki lub zbiorniki imitujące takie warunki. Kajaki do tej dyscypliny są krótsze i bardziej zwrotne, a zawodnicy obowiązkowo płyną w kaskach i kapokach. W łodzi płynie zazwyczaj jedna osoba, Ma ona do pokonania dwie konkurencje. W slalomie kajakarz musi zaliczyć kolejne bramki. Niektóre należy pokonać płynąc pod prąd. Zjazd to po prostu dotarcie do mety, pokonując tylko naturalne przeszkody, w jak najkrótszym czasie.

Kajak polo

To drużynowa dyscyplina kajakarstwa. Pięcioosobowe drużyny rywalizują ze sobą, a ich celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Cały mecz trwa 20 minut i jest podzielony na połowy. Zawodnicy pływają w krótkich kajakach, a piłkę mogą dotykać zarówno ręka, jak i wiosłem. Nie można taranować i topić przeciwnika. Tego typu zawody odbywają się najczęściej na sztucznych zbiornikach, ale kajakarze i tak są zobowiązani do noszenia kapoków i kasków.

Kajakarstwo to dynamiczna i ciekawa dyscyplin sportu. Różnorodność jej odmian nie pozwala twierdzić, że jest ono nudne i nic się w nim nie dzieje.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28014 )
Array ( [docId] => 28014 )