Jakie są zasady gry w bilard

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 06-06-2012 r.

Bilard jest bardzo popularną grą klubową. Mało kto nie kojarzy z pubów dużego, obitego zielonym suknem stołu, kolorowych bil i długich kijów. Jednak nie wszyscy wiedzą jak grać oraz jakie są zasady tej wyjątkowej i wymagającej gry.

Ósemka

Ósemka jest najbardziej popularną odmianą bilarda. W grze uczestniczy 15 kolorowych, ponumerowanych kolejno bil i jedna biała rozgrywająca. Bile kolorowe są podzielone na 2 grupy. Bile od 1 do 7 są jednokolorowe i nazywa się je pełnymi. Z kolei te od 9 do 15 mają biały pasek, przez co są nazywane bilami niepełnymi. Czarna kula bilardowa z numerem 8 jest wbijana na samym końcu, po tym jak zawodnicy umieszczą pozostałe w łuzach.

Początek

Na początku gry bile ustawione są w trójkącie skierowanym wierzchołkiem do zagrywającego na oznaczonym na stole punkcie. Ich ułożenie jest istotne. Bila z numerem 8 powinna znajdować się w samym centrum. Dwie bile przy szczycie trójkąta nie mogą być takie same. Zawodnik rozpoczynający grę ma za zadanie rozbić ten trójkąt przy pomocy białej bili zagrywanej z oznaczonego punktu na stole.

Cel gry

Najczęściej w rozgrywce bierze udział dwóch zawodników. W tej grze trzeba umieścić wszystkie kule bilardowe w 6 łuzach rozmieszczonych w rogach stołu i w połowie jego dłuższej krawędzi. Robi się to uderzając końcówką kija najpierw w białą bilę rozgrywającą, która z kolei popycha bilę, którą chcemy wbić do łuzy. Osoba, która jako pierwsza wbije do łuzy bilę pełną, ma obowiązek wbijania innych kul z tej grupy do końca gry, czyli wyczyszczenia stołu. Można zagrywać od band stołu oraz wspomagać się przyrządami, takimi jak krzyżak czy słoń.

Zasady

Najważniejszą zasadą gry w bilard jest to, że zawodnicy podchodzą do stołu naprzemiennie. Jeśli jeden z nich umieści bilę w łuzie, pozostaje przy stole tak długo, dopóki chybi i żadna z kul bilardowych nie wpadnie do kieszeni stołu. Jeśli biała bila nie dotknie żadnej z bil, wypadnie poza stół lub wpadnie do łuzy – nazywa się to faulem. Wtedy przeciwnik może kontynuować grę z danej pozycji lub ustawić bilę rozgrywającą na jej punkcie początkowym.

 

Zakończenie gry

Ostatnią zagrywaną bilą jest kula z numerem 8. Zawodnik, który wbił już wszystkie bile ze swojej grupy zagrywa bilę czarną i musi zadeklarować, w której łuzie chce ją umieścić. Jeśli trafi – wygra partię, a jeżeli nie, czeka na swoje kolejne podejście do stołu. Gra kończy się także wtedy, gdy któryś z graczy wbije czarną bilę wcześniej, niż jest to dozwolone, wypadnie ona poza stół lub zostanie wbita do innej łuzy niż deklarowana.

Bilard jest wymagającą i precyzyjną grą. Wymaga od zawodnika logicznego myślenia. Gracz musi być także zręczny. Dobrze jest, gdy panuje się nad kijem i jego prowadzeniem w trakcje gry. Niemniej jednak jest to bardzo popularna gra, która stanowi powszechną rozrywkę w wielu barach.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28040 )
Array ( [docId] => 28040 )