Jakie są zasady gry w curling

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 14-05-2012 r.

Curling jest jednym z zespołowych sportów precyzyjnych. Wygrana jest uwarunkowana dobrą strategią i współpracą drużyny. Jakie są podstawowe zasady gry w curling?

Pole do gry do curlingu i sprzęt do curlingu

Cechą pozwalającą rozpoznać curling spośród innych sportów jest charakterystyczny sprzęt. Do gry są wykorzystywane okrągłe granitowe kamienie z zamontowanym uchwytem, przez co są nazywane czajnikami. Te ciężkie, 20 kilogramowe kamienie toczy się po tafli lodu o długości 45 metrów i szerokości 5 metrów, czyli tzw. torze.

Do przyspieszenia, bądź wyhamowania kamienia w danym miejscu zawodnicy używają specjalnych szczotek, którymi polerują tor przed poruszającym się kamieniem. Ze względu na konieczność posiadania specjalnego sprzętu i ograniczenia wynikające z charakterystycznego miejsca gry, curling nie jest ogólnodostępną grą dla każdego.

Zasady gry w curling

Na końcu lodowych torów do gry są namalowane okręgi przypominające tarczę, to tzw. domy. W grze biorą udział dwie drużyny składające się z 4 osób. Każdy z zespołów dysponuje 8 czajnikami w jednej rundzie. Zadaniem całej drużyny jest umieszczenie jak największej ilości kamieni w domu. Obie drużyny starają się umieścić swoje kamienie w tym samym domu, dochodzi zatem do wybijania kamieni z domu przez przeciwników, co jest jednym z elementem strategii. Gra toczy się przez 10 rund. Zwycięża zespół, który wygra większość rund.

 

Nie bez powodu curling jest zaliczany do gier precyzyjnych. W każdej drużynie znajduje się osoba pełniąca rolę skipa, która kieruje działaniami taktycznymi całej drużyny. Ponadto zawodnicy po wprawieniu kamienia w ruch używają swoich szczotek, by nadać mu odpowiednie tempo, poprzez szczotkowanie kontrolują tarcie kamienia, by w konsekwencji po 40 metrowym ślizgu zatrzymał się w punktowanym polu, a najlepiej przy okazji wybił z domu kamień przeciwnika.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28005 )
Array ( [docId] => 28005 )